Pary, które rozmawiają o seksie, robią to lepiej! Czas więc rozprawić się ze szkodliwymi mitami wokół rozmów na łóżkowe tematy, aby odkryć pozytywny wpływ komunikacji na życie erotyczne.

Rozmawianie o seksie jest ważne!

Po co rozmawiać o seksie? Zapewniam, że istnieje cała masa powodów. Badania wykazały, że w przypadku par komunikacja wokół seksu pozytywnie wpływa na odczuwanie podniecenia i pożądania, doświadczanie orgazmów oraz ogólne funkcje seksualne (1).

Samo to powinno Was zachęcić i zmotywować do poruszenia tematu intymności, choć korzyści jest znacznie więcej. Zapewniam Was przy tym, że nie musicie rozmawiać o seksie z każdą napotkaną osobą. Nie musicie też poruszać tych kwestii z przyjaciółmi, jeżeli leży to poza Waszą strefą komfortu. Natomiast rozmawianie o seksie z osobą, z którą się go uprawia, jest kluczowe. W przeciwnym razie naprawdę trudno będzie Wam pielęgnować harmonijne życie seksualne, które jest ważnym elementem wielu związków.

Dlaczego rozmawianie o seksie bywa wyzwaniem?

Rozmowy o seksie nie zawsze są łatwe. Wiele osób żywi błędne przekonanie, że na „te tematy” rozmawia się tylko wtedy, gdy sfera łóżkowa zaczyna szwankować. Z tego powodu sama perspektywa poruszenia tematu intymności może budzić lęk.
Nie pomaga też przekonanie, że seks jest czymś, co się po prostu robi, a nie o tym gada. Ten pogląd zazwyczaj wynika z braku słownictwa oraz umiejętności mówienia o swoich potrzebach, a także niechęci do zmierzenia się z ewentualnymi brakami, które może zgłosić bliska osoba.

Zachęcam więc do przyjrzenia się obawom, które Wam towarzyszą oraz nastawienie się na to, że seks w relacji nie jest tematem na jedną rozmowę, a zaproszeniem do stałej komunikacji, której celem jest wzbogacenie Waszego związku i czasu spędzanego razem.

Czego może dotyczyć rozmowa o seksie?

Rozmowy o seksie mogą dotyczyć wielu aspektów intymności:

  • stanu zdrowia i wolności od infekcji przenoszonych drogą płciową oraz ich zapobieganiu
  • antykoncepcji
  • preferencji seksualnych
  • propozycji urozmaiceń
  • erotycznych fantazji
  • sposobów inicjowania seksu
  • zmian wokół libido i częstotliwości współżycia
  • trudności i dysfunkcji seksualnych.

Tak naprawdę wszystko zależy od Was i tego, co w danym momencie potrzebujecie omówić.

Jak zacząć rozmawiać o seksie?

Jeżeli do tej pory unikaliście rozmów o seksie jak ognia, zapewne zastanawiacie się, jak wyjść z impasu. Podkreślam, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć rozmawiać lub nauczyć się komunikować lepiej. Co warto wziąć pod uwagę, zapraszając temat seksu do rozmów we dwójkę?

Cel rozmowy o seksie

Zanim zainicjujecie rozmowę na intymne tematy, zastanówcie się, co ma być jej celem. Czy potrzebujecie podzielić się swoją fantazją, wyrazić potrzebę zmian w obszarze seksu, poszukać rozwiązania jakiegoś problemu, po prostu zostać wysłuchanymi? Potrzeba rozmowy o seksie przeważnie nie bierze się znikąd, zatem postarajcie się poznać swoje
motywacje, aby następnie ubrać je w słowa. Być może pomocne okaże się wcześniejsze zapisanie kwestii, które chcecie poruszyć. Przelanie myśli na papier pozwala je uporządkować oraz zdjąć z nich ładunek emocjonalny – w szczególności, gdy chce się dotrzeć do źródła jakiejś trudności.

Odpowiednia pora

W przypadku rozmów o seksie odpowiednia pora bywa kluczowa dla ich powodzenia. Na swoją rozmowę wybierzcie taki moment, gdy jesteście w dobrym nastroju i nic Was nie goni – może to być np. wolny weekend. Osobiście unikałabym rozmów o seksie w jego trakcie lub tuż po – to pozwoli Wam na znacznie większą obiektywność.
Jeżeli obawiacie się, że dla bliskiej osoby spontaniczne poruszenie tematu seksu będzie zbyt dużym zaskoczeniem, możecie nawet najpierw porozmawiać o rozmowie. Komunikat w stylu: „Chcę porozmawiać o naszym życiu seksualnym, bo chcę, by seks stał się dla nas naturalnym tematem rozmów” pozwoli jej przygotować się do rozmowy zarówno pod względem czasu, jak i emocji.

Wyrozumiałość

Rozmawiając o seksie, uzbrójcie się w dużo wyrozumiałości wobec samych siebie oraz siebie nawzajem. Dajcie sobie przyzwolenie na to, by brakowało Wam słów oraz wspierajcie się w
artykułowaniu potrzeb. Atmosfera wsparcia i zrozumienia, poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że możecie zatrzymać się, aby pozbierać myśli lub odrobinę ochłonąć, jeżeli będzie Wam trudno, pozwoli Wam komunikować się produktywniej.

Zdrowa komunikacja

Jeżeli Wasze rozmowy o seksie zazwyczaj prowadzone są w sposób pełen niedopowiedzeń i macie wrażenie, że prowadzą donikąd, bo nic w ich wyniku się nie zmienia, najpewniej musicie popracować nad komunikacją. Najczęstszym błędem, który pary popełniają podczas rozmów o seksie, jest komunikowanie negatywnych aspektów, zamiast skupiania się na  pozytywach. Nie zapominajcie, że celem Waszej rozmowy jest zmiana na lepsze! Gdy kwestia dotyczy chęci częstszego doświadczania bliskości, zamiast rzucać wzajemne oskarżenia w stylu: „ Bo tobie nigdy się nie chce!”, postawcie na komunikaty z perspektywy „ja”, odwołujące się do pozytywnych doświadczeń, np.: „Nasze życie erotyczne przynosiło mi dużo satysfakcji, dlatego teraz mi go brakuje i pragnę, abyśmy kochali się częściej. Zastanówmy się, co by nam w tym pomogło”. W ten sposób znacznie łatwiej jest uzyskać od bliskiej osoby informację zwrotną i zachęcić ją do podzielenia się odczuciami.

Dawkowanie informacji

Niektóre pary, gdy dojdzie do pierwszej rozmowy o seksie, mają tendencję do poruszania bardzo wielu wątków, z których każdy naładowany jest silnymi emocjami. Chęć wyrzucenia z siebie jak najwięcej zazwyczaj wynika z obawy, że okazja, aby coś ważnego poruszyć, już nie się nadarzy.

Nie wpadnijcie w tę pułapkę!

Przeładowanie informacjami i powodująca zmęczenie rozmowa, która zdaje się ciągnąć w nieskończoność, są tym, co zniechęca do kolejnych prób komunikacji. Jeżeli wiecie, że w Waszej relacji nagromadziło się sporo kwestii do omówienia, mam dla Was wskazówkę. Niech każda z osób stworzy własną listę tematów, które chce poruszyć. Mogą pojawić się na niej różne zagadnienia: sposób inicjowania seksu, częstotliwość współżycia, fantazje, pomysły etc. Następnie wymieńcie się gotowymi listami i niech każde z Was z listy przygotowanej przez drugą osobę wybierze jeden punkt, którym ma gotowość i chęć zająć się danego dnia. Jeżeli w którymkolwiek momencie poczujecie, że dyskusja wkracza na inne rejony lub pojawiają się nowe wątki,zatrzymajcie się i wróćcie do tematu głównego. Tym sposobem unikniecie emocjonalnego wyczerpania i łatwiej będzie Wam kontynuować komunikację. Pozostałe punkty realizujcie podczas kolejnych rozmów. W międzyczasie możecie też uzupełniać swoje listy!

Rozmawianie o seksie to umiejętność

Sam seks, jak i rozmawianie o nim, to umiejętności, które można w sobie rozwijać i pielęgnować. Zdaję sobie sprawę, że choć seks i erotyka otaczają nas ze wszystkich stron, nie  zawsze przekłada się to na komfort ubierania ich w słowa. Pierwsze rozmowy potraktujcie więc z taką samą życzliwością i wyrozumiałością, jak inne pierwsze razy. Słuchajcie siebie nawzajem, mając cały czas w pamięci, dlaczego to robicie: aby wspólnie tworzyć satysfakcjonujące życie seksualne.

Wówczas każda kolejna wymiana będzie znacznie łatwiejsza.

1 A. B. Mallory i in., Couples’ Sexual Communication and Dimensions of Sexual Function: A Meta-Analysis, 2019,https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00224499.2019.1568375, dostęp: 19.06.2022.