Chociaż termin mięśni dna miednicy powiązany jest zazwyczaj z ćwiczeniami polecanymi damskiej części populacji, panowie również powinni być świadomi tego, że warto zadbać o te partie ciała u siebie. Ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn może znacząco wpłynąć na kondycję układu moczowego i funkcje seksualne. Sprawdź, w jaki sposób je wykonywać i dlaczego warto to robić.

Mięśnie Kegla u mężczyzn – czym są?

Zanim rozpocznie się trening mięśni Kegla, należy najpierw dowiedzieć się, czym są te partie ciała, dlaczego warto nad nimi pracować i gdzie dokładnie się znajdują. Mając te wiadomości, łatwiej wykonywać poszczególne ćwiczenia. Natomiast wiedza o korzyściach płynących z przeprowadzania treningu, jest motywacją do tego, by o nim pamiętać i zadbać o regularność ćwiczeń.

Mięśnie Kegla u mężczyzny tworzy grupa mięśni łonowo-guzicznych znajdujących się w obrębie dna miednicy. Są one usytuowane między kością łonową a ogonową oraz wzdłuż boków miednicy, którą podtrzymują. Stanowią również podporę dla jelit i pęcherza moczowego. Mięśnie te można wyczuć, dotykając obszar pomiędzy odbytem a moszną, najprościej je zlokalizować podczas wstrzymywania strumienia moczu. Ich rolą jest kontyngencja. Wykorzystywane są również podczas wytrysku nasienia, pomagają opóźnić ejakulację, wpływają także na utrzymanie erekcji.

Ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn – korzyści

Ćwiczenia mięśni Kegla u mężczyzn są zalecane w celu profilaktyki nietrzymania moczu. Dzięki nim wzmacnia się kontrolę nad pęcherzem. Ich kondycja ma znaczenie dla narządu prostaty. Gruczoł krokowy wraz z wiekiem ulega osłabieniu, dbając o mięśnie dna miednicy, można wyeliminować lub znacznie ograniczyć problemy związane z osłabieniem tych partii mięśniowych, które związane są z zaburzeniami mikcji — oddawaniem moczu partiami, czy też jego popuszczaniem, niekontrolowanym wyciekiem.

Korzyścią z dbania o mięśnie Kegla u mężczyzn obejmują również poprawę wypróżnień i zwalczanie bolesności w obrębie miednicy. Wykonując odpowiednie ćwiczenia, zmniejsza się problemy z zaparciami i minimalizuje ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Bez wątpienia ćwiczenie mięśni Kegla u mężczyzn znacząco wpływa na lepszą wydolność seksualną i osiąganie większej satysfakcji w sferze erotycznej. Troszcząc się o kondycje tych partii ciała, można wydłużyć stosunek, wzmocnić erekcję i zapanować nad wytryskiem. Poprawa stanu mięśni przyczynia się do czerpania intensywniejszych doznań seksualnych.

Co może wpłynąć na osłabienie mięśni Kegla u mężczyzn?

Warto wdrożyć profilaktykę i ćwiczyć regularnie, zanim wystąpią jakiekolwiek dolegliwości. Powstałe już niedogodności również można złagodzić, czy też całkowicie zażegnać przez poprawę sprawności. Mięśnie Kegla rozciągają się i tracą napięcie, ulegają osłabieniu wraz z wiekiem.

Na pogorszenie ich kondycji wpływ mają takie czynniki jak m.in. stres, niewłaściwa dieta,  nadwaga, używki, przewlekłe zaparcia, ciężka praca fizyczna i dźwiganie rzeczy, a nawet kaszel. Takie choroby jak np. cukrzyca, nadczynność pęcherza moczowego, czy też schorzenia związane z dolegliwościami prostaty także mogą prowadzić do zmniejszenia siły mięśni Kegla u mężczyzn.

Jak ćwiczyć mięśnie kegla u mężczyzn?

Ćwiczenie na mięśnie Kegla mężczyźni powinni wykonywać, zachowując systematyczność. Warto je włączyć w codzienną rutynę i powtarzać 3-4 razy dziennie. Trening można przeprowadzić w dowolnym miejscu i pozycji – leżąc, siedząc, a nawet chodząc.

Wystarczy napiąć mięśnie dna miednicy, jakby chciało się powstrzymać mocz i wytrzymać w tym stanie początkowo przez 3 sekundy. Należy skupić się wyłącznie na mięśniach Kegla, nie napinać brzucha, pośladków ani ud. Następnie rozluźnić je i policzyć do pięciu i wykonać 10 takich powtórzeń w trzech seriach. Nabierając wprawy, warto stopniowo wydłużać czas skurczu do 10 sekund. W czasie przeprowadzania treningu ważny jest także prawidłowy oddech – mięśnie zaciska się na wdechu, a rozluźnia, wydychając powietrze.

Innym ćwiczeniem mięśni Kegla jest ich szybkie naprzemienne zaciskanie i rozluźnianie lub też zaciśnięcie mięśni i utrzymywanie tego stanu przez dłuższą chwilę.

Mężczyźni nie powinni wykonywać ćwiczeń mięśni Kegla podczas oddawania moczu, częste wstrzymywanie strumienia może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych. Również istotne jest, by się nie forsować i dostosować poziom ćwiczeń do swoich możliwości, zacząć od tzw. małych kroków i z czasem podnosić poprzeczkę. Pierwsze efekty przy regularnych treningach będzie można odczuć już po kilku tygodniach.

W przypadku istnienia problemów zdrowotnych – urazów miednicy, przebytych operacji prostaty, czy stanów zapalnych przed podjęciem tego typu aktywności, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Najczęściej tego typu ćwiczenia są zalecane w formie rehabilitacji.

Efekty ćwiczenia mięśni kegla u mężczyzn wpływają na poprawę jakości życia w wielu aspektach. Wyeliminowanie problemu nietrzymania moczu, zwiększenie wydolności seksualnej i wzmocnienie ogólnej sprawności organizmu, prowadzi do wzrostu samooceny i odbudowania pewności siebie.

Uwaga – dodajmy, że tak zwane kulki Kegla przeznaczone są dla pań. W przypadku mężczyzn ich noszenie i używanie może przynieść jakiś efekt pozytywny, nie będzie on jednak tak widoczny, jak u kobiet. Co ciekawe, można spotkać się z zaleceniami, by panowie spróbowali wzmocnić skuteczność treningu mięśni Kegla używając korków analnych albo – co ma być jeszcze skuteczniejsze – masażerów prostaty. Z uwagi na ich anatomiczną budowę mają pomagać w ćwiczeniach. Nie ma przy tym wymogu, by były to wibrujące masażery prostaty, chociaż akurat ich używanie można polecić z bardziej prozaicznej przyczyny – mianowicie dla przyjemności.