Życie erotyczne stanowi istotny filar każdego związku. Dzięki niemu buduje się, wzmacnia i podtrzymuje więź emocjonalną pomiędzy partnerami. Intymny akt jest wyrazem namiętności, miłości, pozwala zbliżyć się do siebie, poczuć wyjątkowość relacji.

Jest również źródłem przyjemności, rozładowuje napięcie i wpływa pozytywnie na zdrowie. Wraz ze stażem związku, ochota na łóżkowe zabawy może spadać. Istnieje wiele czynników, które obniżają libido. Brak seksu to problem, który oddala od siebie partnerów i wyzwala frustracje, może doprowadzić do rozpadu związku – jak temu zapobiec i jakie konsekwencje niesie brak współżycia?

Przyczyny braku seksu

Brak seksu w związku lub obniżenie częstotliwości zbliżeń może być spowodowany przez różne czynniki. Ważne jest, żeby zdać sobie sprawę z tego, co jest przyczyną spadku aktywności, by móc wprowadzić działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Wśród najczęściej wymienianych powodów, można rozróżnić takie jak:

Spadek libido

Mniejszy apetyt na zbliżenia może być związany ze spadkiem libido. Niektóre osoby mają przekonanie, że u męskiej części populacji wysokie libido idzie w parze ze zdrowiem. Jednak nie tylko choroby mogą zmniejszyć popęd seksualny. Brak chęci na współżycie u mężczyzny może być spowodowany również przez stres, przepracowanie i zmęczenie. Natłok obowiązków, problemy i wyzwania dnia codziennego również odbijają się na życiu erotycznym zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Stanem, który może powodować bariery psychiczne, ale też hormonalne, które łączą się ze zmniejszeniem libido, jest ciąża i czas po urodzeniu dziecka. Przypominamy, że znajdujące się w naszej ofercie środki podnoszące libido dla kobiet mogą pozwolić wyeliminować ten problem.

Rutyna, znudzenie

Namiętność, żar i nienasycenie z czasem zaczynają przygasać. Naturalne jest to, że związek ewoluuje, partnerzy po latach wspólnego życia mogą odczuwać monotonie w sferze erotycznej. Fascynacje drugą połówką może spadać. Gdy zagości rutyna i pojawi się nuda w sypialni, brak chęci na współżycie. Bywa, że staje się ono mechaniczne, pozbawione przysłowiowej ikry.

Problemy z sexem w małżeństwie szczególnie tym wieloletnim to powszechne zjawisko. Udane życie intymne ma ogromny wpływ na samopoczucie, uczucie spełnienia, pewność siebie – wpływa na wiele innych aspektów życia, dlatego warto zatroszczyć się o tę sferę. Rozwiązaniem rzecz jasna mogą być oferowane przez nas zabawki erotyczne, jak wibratory czy masażery łechtaczki albo gadżety służące do BDSM.

Świadomy wybór

Niektóre pary świadomie rezygnują z życia erotycznego. Brak seksu w białych związkach to wynik decyzji obojga partnerów, którzy godzą się na taki wybór i potrafią budować relacje, wyłączając ten rodzaj aktywności.

Aseksualność uznawana jest też za orientację. Istnieją osoby nieodczuwające popędu seksualnego.

Brak satysfakcji z seksu

Nie zawsze partnerzy są dobrani pod kątem seksualnym. Zdarza się, że osoby w związku mają inne temperamenty, oczekiwania i potrzeby. Czasem pierwsze zbliżenia bywają nieudane na tyle, że traci się chęć do dalszych prób. Brak satysfakcji z aktów seksualnych, niezaspokojenie, niechęć do próbowania nowych rzeczy i słabnące zaangażowanie gaszą nie tylko namiętność, ale mogą też zabić związek.

Problemy w związku

Brak współżycia może być skutkiem innych problemów w związku i wynikać z jego rozpadu. Wygaśnięcie namiętności bywa powiązane z konfliktami, wzajemnymi pretensjami i żalami, a także zdradami małżeńskimi i prowadzeniem podwójnego życia.

Problemy z erekcją

Brak współżycia u mężczyzny i chęci podejmowania zbliżeń może być również spowodowany zaburzeniami erekcji. Choć to powszechne zjawisko i dotyka osób w różnym wieku, wciąż budzi poczucie wstydu. Panowie unikają sytuacji intymnych, obawiając się reakcji partnerek. Nieudane próby stosunków mogą rodzić frustracje.

Środki na potencję i erekcję mogą być w tym przypadku skutecznym rozwiązaniem problemu.

Dolegliwości fizyczne

Abstynencja seksualna w małżeństwie lub związku partnerskim może wynikać także z rozmaitych chorób i dysfunkcji fizycznych. Ból, osłabienie i słaba kondycja mogą uniemożliwiać zbliżenia, a także spowodować niechęć do podjęcia jakiejkolwiek formy pieszczot. W takiej kwestii warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Przyczyny psychologiczne

Poza kwestiami natury fizycznej bardzo ważne są również przyczyny psychologiczne, które mogą stanowić barierę do podjęcia aktywności seksualnej. Traumy związane z trudnymi przeżyciami w tej dziedzinie, jak i wychowanie, wpojenie poczucia wstydu zamykają na doznania erotyczne. Brak seksu może być też spowodowany nie akceptacją własnego ciała, lękiem przed odrzuceniem i kompleksami. Kolejną przyczyną rezygnacji ze współżycia jest strach przed zajściem w ciążę.

Część wymienionych trudności, które mogą powodować brak seksu w związku, można pokonać. Zdając sobie sprawę z istnienia problemów, analizując ich źródło, można wdrożyć plan naprawczy i postarać się poprawić tę sferę życia.

Frustracja seksualna objawy

Niezaspokojenie potrzeb erotycznych prowadzi do frustracji seksualnej. Rozbieżność między pragnieniami a rzeczywistością niesie negatywne skutki zarówno dla psychiki, jak i sfery fizycznej. Energia może być przekierowana na inne czynności np. pracę, czy sport, jednak zazwyczaj brak seksu związany jest z poczuciem niezadowolenia, drażliwością, częstszymi kłótniami między partnerami, a także spadkiem czułości między nimi. Bardzo często też frustracja seksualna prowadzi do autoagresji, problemów z poczuciem własnej wartości i depresji.

Brak współżycia – jak przezwyciężyć problem?

Podstawą do rozwiązania problemów z brakiem seksu jest praca nad komunikacją w związku. Mówienie o swoich potrzebach, otwarte przedstawianie swoich pragnień, zaangażowanie i zainteresowanie pomagają pokonywać trudności. W niektórych przypadkach potrzebna jest terapia u specjalisty, w innych przydatne jest leczenie farmakologiczne czy skorzystanie ze środków, które pomagają czerpać przyjemność z doznań fizycznych. Istnieją różnego rodzaju tabletki i inne specyfiki, które pomagają przedłużyć stosunek, wzmagają erekcję, czy też po prostu powodują lepsze nawilżenie miejsc intymnych.

Rutynę i wynikającą z niej frustrację seksualną można zwalczyć, dbając o urozmaicenie zbliżeń. Czasem wystarczy zmienić miejsce, odpowiednio się przygotować, kupić podniecającą bieliznę, czy wspólnie wypróbowując nowe gadżety i odgrywając scenki. Warto też zadbać o intymny, nastrojowy klimat, odpowiednią muzykę i światło. Przełamanie wstydu, eksperymentowanie i otwieranie się na nowe doznania to sposób, by urozmaicić tę dziedzinę życia i zbliżyć się do partnera czy partnerki.

Akt seksualny pozwala wyzwolić oksytocynę nazywaną hormonem przywiązania, jak również hormony szczęścia, czyli dopaminę i serotoninę. Podczas zbliżenia rozładowuje się napięcie, poprawia sprawność i wzmacnia ogólną kondycję organizmu. Wyzwalając energię seksualną, podnosi się samoocenę i buduje pozytywny obraz własnego ciała, co pomaga również w wyleczeniu się z kompleksów. Warto zatroszczyć się o jakość życia erotycznego, znaleźć rozwiązania, które pomogą cieszyć się erotycznością.