Wizyta u seksulologa – czym się zajmuje?

Seksuolog pracuje z różnorodnymi tematami, trudnościami i zagadnieniami. Dotyczą one często (lecz nie zawsze) naszej seksualności, orientacji seksualnej, cielesności, tożsamości
i identyfikacji płciowej. Seksuolog pracuje również z dysfunkcjami seksualnymi, trudnościami, których doświadczamy w relacjach (np. partnerskich). A także, gdy ktoś odczuwa dyskomfort lub niedostateczny komfort w związku ze swoją seksualnością.

Co istotne — seksuolog nie jest tylko od problemów i trudności. Zajmujemy się też tym, żeby seksualność była lepsza i fajniejsza niż do tej pory. Seksuolog pracuje zarówno z klientem indywidualnym, z parą, z osobami hetero jak i nie hetero. Co szczególnie ważne – nie jest wymagane pozostawanie w relacji, posiadanie doświadczenia w związkach, aby na taką konsultację, współpracę się zdecydować.

Kiedy do seksuologa?

Seksualność nie jest bowiem zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób w relacjach lub dla osób, które uprawiają seks! Pracujemy też z osobami młodszymi, z seniorami, a także możemy konsultować zaniepokojonych rodziców całkiem małych dzieci. Do gabinetu przychodzą osoby, które zastanawiają się nad swoją orientacją seksualną, osoby, które przygotowują się z moją pomocą do coming-outu, osoby, które mówią o swojej aseksualności,_aromantyczności, o sposobach realizacji seksualnej solo…

Warto podkreślić, że nie każdy seksuolog pomoże w każdym temacie. Seksuolog, który jest psychologiem (ukończył studia psychologiczne) popracuje z nami nad problemami
o podłożu psychogennym. Psycholog może wykonywać testy psychologiczne, a psycholog, który na dodatek jest psychoterapeutą, może prowadzić terapię, psychoterapię seksuologiczną w oparciu o jeden z nurtów psychoterapeutycznych. Z kolei lekarz seksuolog pomoże z trudnościami o podłożu biologicznym, somatycznym, z problemami zdrowotnymi. Może przeprowadzić badanie fizykalne, wypisać receptę. Tylko lekarz seksuolog może nas dotknąć, kazać się nam rozebrać!

Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć, jaka jest przyczyna naszej trudności. Jak to zrobić?

Na przykładzie braku orgazmu – czy kiedykolwiek mieliśmy orgazm (jeśli nie – możliwa jest przyczyna somatyczna)?

Czy jest tak, że teraz go mamy tylko w przypadku masturbacji, a w seksie partnerskim jest nieosiągalny (to wskazywać może na podłoże psychogenne)?

Czy mamy zdiagnozowane choroby, zaburzenia oraz czy przyjmujemy na stałe leki (mogą mieć wpływ na funkcjonowanie ciała, a więc na podłoże somatyczne)?

Natomiast nawet „źle” podjęta decyzja niczego nie przekreśla. Psycholog seksuolog podejrzewając przyczyny somatyczne skieruje nas do lekarza, zasugeruje wykonania badań krwi, konsultacje z endokrynologiem, kardiologiem, ginekologiem. Z kolei lekarz seksuolog może zaproponować leczenie farmakologiczne, zbadać i zaproponować psychoterapię, konsultację z psychologiem seksuologiem.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry do zgłoszenia się na pierwszą wizytę. Zarówno, gdy coś zaczyna nas niepokoić, zastanawiamy się, czy to czego doświadczamy jest
odpowiednie, ok. Gdy doświadczamy cierpienia w związku z danym stanem. Gdy chcemy o coś dopytać, poradzić się, opowiedzieć o swoich obawach lub przeżyciach. A nawet po prostu
porozmawiać, skonsultować się ze specjalistą lub doedukować się w danym temacie, sprawie.

Możemy przed taką wizytą czuć niepokój, a nawet strach – w końcu to zupełnie nowe i dość intymne doświadczenie. W gabinecie psychologa seksuologa możemy spodziewać się wystroju przypominającego ten z gabinetu psychoterapeuty. Całą wizytę będziemy siedzieć w wygodnym fotelu i prowadzić rozmowę, odpowiadać na zadawane pytania. Główną metodą
pracy psycholog seksuologa jest bowiem wywiad – dokładnie zebrany jest źródłem wielu
cennych informacji. Warto na pytania odpowiadać szczerze – to warunek otrzymania
precyzyjnej, dokładnej pomocy. Możemy posługiwać się dowolnymi słowami i określeniami — w razie niepewności specjalista na pewno dopyta co mamy na myśli.