Żyjemy w świecie skrajności. Łatwo jest poznawać nowe osoby, ale trudniej budować trwałe relacje. Można mieć wielu przyjaciół, ale ostatecznie wsparcia udzielają rodzice i najbliższa rodzina. Intymność, namiętność z łóżka ”przeniosła” się na Instagrama bądź Facebooka, kiedyś to była sprawa dwojga zakochanych w sobie ludzi. Przeglądając portale społecznościowe zauważy się zdjęcia robione podczas intymnych chwil. Pary zamiast cieszyć się bliskością spędzają czas na social media. W tym momencie należy powiedzieć STOP. Wyłączyć smartfona i zacząć żyć w rzeczywistości, doceniać swoją połówkę i dbać o relację z nim/nią i samą/samym sobą.

Seks w związku…

Seks w związku jest bardzo ważny. Zbliża do siebie ludzi i wzmacnia więzi. Sprawia, że osoby ”dzielą się” sobą wzajemnie oraz przywiązują się jeszcze bardziej. Chwila intymności relaksuje, pobudza kreatywność, zmniejsza poziom stresu itd. Poza tym jest świetnym sposobem na wspólny czas we dwoje. Stosunek ma wiele zalet, więc dlaczego pary z niego rezygnują? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, w każdym przypadku może być inaczej np. rutyna, depresja, uzależnienie od portali społecznościowych, pracoholizm, brak zainteresowania drugą połówką. Czy można sobie z tym radzić? Oczywiście, najpierw warto razem prowadzać zamiany np. 3 razy w tygodniu seks, weekend tylko we dwoje bez pracy i obowiązków, romantyczne randki, jak na początku znajomości, zabawy erotyczne z użyciem np. wibratorów, masażerów łechtaczki, dilda. Jeżeli sprawa wygląda poważniej, to należy zapisać się do specjalisty na terapię.

Seks bez zobowiązań

Forma, która jest bardzo często wybierana przez osoby w różnym wieku. Pytając się osoby, która zdecydowała się na taki ”związek”, dlaczego tak postanowiła, z pewnością usłyszymy odpowiedź typu ”tak jest wygodniej”, ”nie mam czasu na stałe związki”, ”to nie dla mnie – nie czuję się dobrze w stałej relacji”, ”to nie jest odpowiedni moment”. Obserwując zachowania ludzi młodych stwierdzić można, że znaczna część skupia się na karierze, firmie, sukcesie osobistym, nauce i nie myśli o relacji. Zastanawiając się, dlaczego osoby po trzydziestce postanawiają być w takiej relacji można uznać, że są po stałym związku i nie potrafią zaufać, nie chcą się angażować, gdyż zostali skrzywdzeni, zawiedli się, lubią swoją wolność, nie potrafią dzielić z kimś życia, przyzwyczaili się do bycia solo itd. Jednakże należy dokładnie przemyśleć, czy rzeczywiście związek bez zobowiązań, to dobry pomysł?

Dla kogo związek bez zobowiązań będzie dobrym rozwiązaniem?

Z pewnością dla ludzi, którzy nie są emocjonalni, uczuciowi i nie przywiązują się do drugiej osoby. Seks bez zobowiązań jest odpowiedni również dla osób, które nie angażują się w relacje z ludźmi – podchodzą do nich obojętnie, czyli jest dobrze, a jak nie to trudno. Taka forma sprawdza się również u pracoholików, ponieważ dla nich praca i tak będzie ważniejsza niż połówka. Takie układy nawiązują również osoby rozpoczynające swoją drogę zawodową. Są osoby, które nie chcą bądź nie potrafią skupić się na budowaniu kariery i jednocześnie związku.

Kto nigdy nie powinien decydować się na seks bez zobowiązań?

Seks bez zobowiązań powinny omijać osoby, które liczą, że zmienią drugą osobę, czyli zgadzają się na układ, gdyż mają nadzieję na coś więcej. Fakt zdarza się tak, ale nie można zakładać, że w tym przypadku będzie tak samo. Jeżeli kobieta lub mężczyzna chcą stałej relacji, to powinni szukać osoby, która również się na to nastawia. Związki bez zobowiązań nie są dla ludzi, których: łatwo zranić, są zamknięte w sobie, nieśmiałe.

Seks solo – masturbacja

Masturbacja kojarzy się przede wszystkim z osobami, które nie mają drugiej połówki. Jednakże pojawiać się ona może przez cały czas. Seks solo to przyjemna zabawa i uprawiając go jest szansa aby się dużo o sobie dowiedzieć i tę wiedzę wykorzystać podczas stosunku z partnerem. Poza tym do masturbacji jest wiele świetnych gadżetów, które warto sprawdzić. Kobiety mogą wybrać np. wibratory punktu G, wibratory króliczki, masażery łechtaczki, jajka wibrujące. Dla mężczyzn są: pierścienie erekcyjne z wibracjami lub bez, masturbatory, masażery prostaty i wiele innych.

Seks solo może też być sposobem na grę wstępną lub ”podkręceniem” temperatury przez stosunkiem np. wysyłasz parterowi/partnerce sms, że się masturbujesz i nie możesz się doczekać, jak do ciebie dołączy. Masturbacja, to dobry pomysł na odstresowanie się, nabranie dystansu, zaspokojenie potrzeb. Oczywiście trzeba pamiętać, że można się od tego uzależnić, więc warto wybrać dni w których będzie taki seks.

Seks XXI wieku – wnioski

W obecnych czasach seks jest obecny wszędzie – w internecie, telewizji, na co dzień, magazynach, na spotkaniach. Czy jest to złe? Nie, o ile jest w granicach rozsądku. Stosunek seksualny jest wpisany w życie człowieka i jest to normalne. Nie należy się wstydzić swoich potrzeb. Trzeba uczyć o seksie oraz dbać o tę sferę życia. Istotnym aspektem jest, aby te przyjemne chwile przeżywać z partnerem, a nie społecznością w sieci. Nie wszystko powinno być na sprzedaż.

Patrycja napisała dla nas również artykuł Dobry seks to bezpieczny seks – zapraszamy.