Nie sposób policzyć wszystkich wzorów i modeli zabawek erotycznych dostępnych na rynku. Żaden sex shop internetowy na świecie, nasz oczywiście wliczając, nie ma pełnej ich oferty. Niektóre modele różnią się między sobą jedynie detalami, inne zaś sięgają po nowatorskie rozwiązania, nieraz bardzo zaskakujące. Jednak jeśli chodzi o materiał, to w przeważającej większości akcesoriów wykorzystywanych jest jedynie kilka. Ale i one różnią się między sobą właściwościami.

Sex zabawki z silikonu medycznego

Obecnie jest to najpopularniejszy materiał, który stosuje się do wyrobu albo pokrycia akcesoriów. Silikon ma bowiem kilka bardzo wyrazistych cech, dzięki którym korzystanie z tych zabawek jest wyjątkowo przyjemne. Przed wszystkim jest przyjemny w dotyku, po prostu miły pod palcami, i nie tylko pod nimi. Jest też bezpieczny dla ciała, a także szybko ogrzewa się do jego temperatury. To wszystko sprawia, że podczas używania sprawdza się znakomicie. Może być także swobodnie formowany, barwiony, sex zabawki silikonowe dostępne są więc w przeróżnych wzorach.

Po użyciu również jest mało kłopotliwy. Ponieważ nie jest to materiał porowaty (nie ma mikro wgłębień na powierzchni) to nie chłonie zapachów, nie gromadzą się na nim zarazki, nie ma też tendencji do przebarwiania się. Do czyszczenia wystarczy zaś przysłowiowa woda i mydło.

Nie znaczy to jednak, że nie ma wad. Podstawową jest wrażliwość powierzchni na lubrykanty bazujące na silikonie. Mogą one uszkodzić powierzchnię, odbarwić, sprawić, że stanie się porowata i będzie podatna na gromadzenie się drobnoustrojów. Silikon nie jest też zbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli powierzchnia zostanie uszkodzona, na przykład pierścionkiem, paznokciami czy zębami, to w tym miejscu zapewne zacznie pękać.

Ale na razie nic lepszego, albo może inaczej – nic bardziej uniwersalnego, nie wymyślono.

Plastikowe akcesoria erotyczne

Bardziej fachowo mówiąc – ABS (akrylonitryl-butadien stryene) albo PVC (polichlorek winylu). Materiał bardzo klasyczny, używany do dziesięcioleci. Obecnie dość rzadko sięga się po niego, ale nie znaczy to, że źle się sprawdza. Po prostu chyba większość osób przyzwyczaiła się do milszego w dotyku silikonu… Plastik na pewno jest twardy, sztywny, co nie każdemu odpowiada. Ale dzięki tej twardości bardzo dobrze przenosi drgania, co wykorzystują producenci również marek światowych, robiąc z niego wibratory i masażery łechtaczki. Zwłaszcza mniejsze modele z plastikowym pokryciem spisują się zaskakująco dobrze.

Wykonane z niego akcesorium ma gładką powierzchnią, która świetnie współpracuje ze wszystkimi środkami nawilżającymi (skoro o nich mowa zapraszamy do lektury wpisu o żelach intymnych). Jest też trwały, odporny na urazy mechaniczne.

Gadżety erotyczne z cyberskóry

Najbardziej realistyczny materiał na rynku, w dotyku ciężki do odróżnienia od prawdziwej skóry. Tak niewiarygodnie przyjemnie miękki i delikatny, że niektórzy producenci na opakowaniach załączają jego próbkę, by móc przekonać się o tym własnymi dłońmi. I faktycznie robi wrażenie. Jest popularny w masturbatorach dla panów, rzadziej wykorzystuje się go do masażerów łechtaczki czy wibratorów.

Z wielkim realizmem idzie też konieczność starannej nad nim opieki. Materiał jest porowaty, koniecznie trzeba starannie umyć go po użyciu, a dobrze też przed nim. Po wysuszeniu trzeba zasypać go np. pudrem dla niemowląt, inaczej będzie tracić swoją przyjemną fakturę. Wypada też przechowywać go w woreczku – bezpośredni dotyk innej zabawki albo ścianki pudełka może powodować odkształcenia i zmianę faktury, zwłaszcza jeśli nie została użyta zasypka. Więcej o tym przeczytacie we wpisie Czym czyścić gadżety erotyczne? Gdzie przechowywać?)

Polecany środek nawilżający – wodny.

Ale palmy pierwszeństwa w naśladowaniu ludzkiej skóry nic mu nie odbierze.

Materiał TPR

Tworzywa termoplastyczne występują zazwyczaj pod skrótami TPE, TPR, elastomer. Ciekawy materiał, chociaż nie można nazwać go bardzo popularnym. Spotykany najczęściej chyba w masturbatorach dla mężczyzn. W dotyku gładki jak silikon, ale bardziej od niego jędrny. Bezproblemowy w czyszczeniu, o którym nie można zapomnieć, bo jest porowaty. Jest też stosunkowo elastyczny. Wręcz na tyle, że regularne rozciąganie, jak w pierścieniach erekcyjnych, może prowadzić do powiększenia się średnicy. Lepiej nie kłaść go też na spodzie stosu akcesoriów erotycznych, bo może to prowadzić do odkształcenia powierzchni.

Szklane dilda i korki analne

W zasadzie tylko te dwa rodzaje akcesoriów wykonuje się ze szkła. Nie byle jakiego – przemysłowego szkła borokrzemowego o bardzo wysokiej odporności mechanicznej (jak na szkło). Są bezpieczne w użytkowaniu, stosunkowo ciężkie no i oczywiście twarde. Można do nich używać dowolnego środka nawilżającego, do czyszczenia wystarczy woda i mydło.

Mają dwie cechy, którym nie jest w stanie dorównać żadnej inny materiał. Bardzo szybko zmieniają temperaturę, więc można je rozgrzewać albo ochładzać, najlepiej strumieniem wody (temperature play). Szklane akcesoria erotyczne uznawane są bardzo eleganckie, wizualnie przebijające każdy inny materia. Wiele osób używa tu słowa „prześliczne” i nie ma w tym przesady.

Stal nierdzewna

Ten materiał spotkać można również najczęściej w korkach analnych i dildach. Powierzchnia gładziutka, nieporowata, bezpieczna w używaniu i łatwa w czyszczeniu. Takie akcesoria wyróżnia ciężar – w zależności od rozmiaru i kształtu dildo może ważyć od około pół do półtora kilograma. Operowanie dildo ze stali wymaga silnej ręki, stąd używają ich raczej koneserzy. Ale za to bardzo sobie je chwalą. Korki analne też są cięższe niż ich silikonowe odpowiedniki, ale to z kolei bywa zaletą, bo są mocniej i wyraźniej odczuwalne, a nadal komfortowe.

Sex zabawki ze stali potrafią wytrzymać w idealnym stanie całe lata, jednak za taką jakość trzeba odpowiednio zapłacić – te dużej wielkości mają wysokie ceny.

Tworzywa żelowe

Używane w ekonomicznych liniach produktów, bo to materiał zdecydowanie tani. Jakością nie dorównuje silikonowi, co trzeba mieć na uwadze. Można używać go z wodnymi i silikonowymi żelami nawilżającymi. Bezwzględnie trzeba pamiętać o dokładnym umyciu po oraz przed użyciem. Materiał jest porowaty i łatwo chłonie zapachy.

Bywa polecany dla przetestowania sposobu działania jakiegoś akcesorium albo znalezienia odpowiedniej dla siebie wielkości wibratora.

Podczas wybierania erotycznej zabawki warto zwracać uwagę nie tylko na kształt i funkcje, ale także na materiał. Nie każdy będzie spisywał się tak samo, a różnice mogą być naprawdę mocno odczuwalne.

Twarde dildo szklane może być odczuwane dużo przyjemniej, niż takie samo, z realistycznej i mięciutkiej cyberskóry. Albo dokładnie odwrotnie. Mały wibrator z ABS może pieścić silniej, niż takiej samej wielkości, pokryty silikonem. Korek analny silikonowy może być dobrym wyborem dla osoby używającej go sporadycznie, ale przy długim noszeniu więcej przyjemności może dać stalowy.

Kwestia osobistych preferencji i poznania różnych materiałów jest tu bardzo ważna.