Jednym z najczęstszych objawów kobiecego podniecenia jest lubrykacja, czyli naturalnie występujące nawilżenie pochwy. Wbrew pozorom nie występuje ono zawsze. Błędne jest męskie przekonanie, że kobieta podniecona jest jednocześnie „mokra”. Wcale tak nie musi być i to z różnych przyczyn. Naturalna lubrykacja może zanikać z przyczyn związanych z wiekiem, przyjmowanymi lekami, przebytymi chorobami. Może też być niewielka mimo występującego podniecenia i chęci na odbycie stosunku czy na pieszczoty. Nie są to sytuacje rzadkie czy niezwykłe. Można wręcz powiedzieć, że przydarzyły się większości kobiet aktywnych seksualnie. Środkiem pomocowym w takiej sytuacji jest po prostu żel intymny.
Naszym zdaniem powinien on znajdować się na wyposażeniu każdej sypialni – nawet jeśli uważacie, że wasz sex jest NAJ, to i tak sięgnijcie kiedyś po żel intymny. To najprostszy sposób, by móc błyskawicznie zwiększyć doznania płynące z penetracji czy innego rodzaju stymulacji miejsc intymnych. Uzupełniają bądź zastępują naturalne nawilżenie i sprawiają, że wagina, pochwa czy klitoris stają się bardziej wyczulone na stymulację, ale także przyjmują ją lepiej. Chyba każdy, kto używał wibratora, masażera, masturbatora może potwierdzić, że jest znacząca różnica w odczuciach w zależności od tego, czy żel intymny jest stosowany czy nie. Analogiczna sytuacja dotyczy pettingu czy penetracji. W przypadku tej ostatniej żele intymne mogą być nie tylko wskazane czy polecane, ale wręcz po prostu konieczne – przywołajmy przykład seksu analnego czy fistingu.

Kolejne zalety żeli intymnych

Zwiększenie doznań i satysfakcji z seksu to nie jedyne zalety żeli intymnych. Pokrywając miejsca intymne sprawiają, że stają się one mniej podatne na mikrouszkodzenia, które mogą powstać w czasie penetracji czy stymulacji łechtaczki. Otarcia wynikające z nieuwagi, pośpiechu, zbytniej siły, za dużego rozmiaru albo za mocnych i szybkich ruchów zdarzają się wielokrotnie. Żele do miejsc intymnych może ich nie wyeliminują, ale na pewno mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania. Niektóre, jak pjur Med Soft Glide, zawierają składniki łagodzące i kojące, które pozwalają na szybszą regenerację miejsc intymnych. W tego typu żelach często spotyka się np. rumianek czy aloes, czyli naturalne wyciągi z roślin od wieków obecnych w medycynie. Takie żele intymne opinie bardzo pozytywne uzyskują szczególnie u kobiet o większej niż przeciętna wrażliwości. Otarcia w czasie seksu, wywołane zbyt słabym nawilżeniem pochwy, bardzo sprawnie są minimalizowane przez odpowiednio dobrany żel intymny. Jaki powinien być? To zależy do czego.

Żel intymny na bazie wody

Żel intymny na bazie wody

To najczęściej stosowany z żeli i także najbardziej uniwersalny. Jego bazą jest oczywiście woda, co sprawia, że może być stosowany w każdej aktywności seksualnej, niezależnie czy będzie ona odbywać się z udziałem akcesoriów, prezerwatyw, osoby partnerującej, solo. Wodny żel intymny sprawdzi się zawsze, bywa też, że jest jedynym, jaki można stosować – np. w przypadku akcesoriów czy prezerwatyw silikonowych. Prócz tych zalet ma jedną odczuwalną wadę – ponieważ bazą jest woda, to może dość szybko wysychać czy być wchłaniany przez skórę, więc konieczne będzie użycie kolejnej jego porcji.

Żele intymne smakowe

Smakowe żele intymne również bazują na wodzie. Nie można ich mylić z żelami zapachowymi, bo te akurat mogą być także silikonowe, ale nie nadają się do jedzenia. Tymczasem intymne żele jadalne przeznaczone są do seksu oralnego i siłą rzeczy brane są do ust. Mogą być stosowane zarówno na penisie jak i na łechtaczce czy też w innych miejscach, które mają być pieszczone ustami, lizane, całowane. Dodajmy, bo nie każdy o tym wie, że intymne żele oralne raczej nie są zalecane do użycia przy penetracji. Zawierają dodatki smakowe, cukry, substancje konserwujące, których wprowadzanie do pochwy może sprzyjać infekcjom.

Silikonowy żel intymny

Jeśli chodzi o właściwości poślizgowe widać wyraźną wyższość silikonowych żeli intymnych. Nie wchłaniają się, wysychają wolniej, pozostają długo na skórze w postaci delikatnie śliskiego filmu. Do  klasycznie rozumianego seksu (szczególnie analnego) nadają się więc znakomicie i raczej dają lepszy efekt niż środki wodne. Ich wyższość mogą odczuć także osoby borykające się z suchością pochwy. Klasyczny seks to jednak nie wszystko, zwłaszcza jeśli spojrzymy na mnogość akcesoriów erotycznych, z jakich można skorzystać… Niestety, te z silikonu, czyli tak naprawdę większość oferty każdego butiku erotycznego, nie powinny być stosowane z silikonowymi żelami intymnymi. Może to prowadzić do utraty koloru, mikrouszkodzeń ale także mniejszych właściwości poślizgowych. Te żele lepiej więc zachować do gadżetów ze szkła, metalu, ABS, natomiast do silikonowych wybrać żele intymne wodne. Częściowym rozwiązaniem są tzw. żele hybrydowe – bazują na wodzie, jednak mają dodatek silikonu, co zwiększa ich śliskość, długość działania i pozwala na używanie ze wszystkimi akcesoriami.

Żele intymne do seksu analnego

Tak naprawdę zazwyczaj należą do jednego z wcześniej wspomnianych rodzajów, chociaż różnić się mogą konsystencją i fakturą. Najlepszy żel intymny podczas penetracji analnej penisem to raczej silikonowy, ze względu na dużą trwałość i mocny poślizg. Wodne żele intymne z kolei są wskazane przy używaniu akcesoriów silikonowych, jak korki analne, masażery prostaty, kulki czy łańcuszki. Wybierając żel intymny analny warto zwrócić też uwagę na dodatki, dające np. efekt rozluźniający czy łagodzący podrażnienia. Uwaga – nie mylimy żeli rozluźniających ze znieczulającymi. Zapraszamy zresztą do artykułu na temat miłości greckiej: Seks analny dla początkujących. Jak to robić?

Żel intymny – gdzie smarować?

Kwestia jak stosować żel intymny jest raczej intuicyjna. Miejsca na które nanoszone są żele intymne to najczęściej penis, palce, akcesoria lub łechtaczka. W przypadku tej ostatniej efekt działania żelu jest zazwyczaj bardzo szybki i wyraźnie odczuwalny. Jeśli chodzi o pozostałe miejsca, to oczywiście za ich „pomocą” żel może być wprowadzony do pochwy czy anusa. Dla lepszego rozprowadzenia żelu sugerujemy metodę drobnych ruchów i powolną penetrację. Zazwyczaj najwygodniej będzie po prostu wprowadzić żel do przedsionka pochwy oraz na członka/wibrator i zacząć powolną penetrację. Sporadycznie spotykane są irygatory do żeli nawilżających, czyli specjalne gruszki lub strzykawki, którymi można od razu wprowadzić żel głębiej.

Podsumowanie

Żele intymne opinie zbierają bardzo dobre, niezależnie od płci osoby ich używającej i rodzaju aktywności seksualnej. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to solomiłość, gra wstępna, penetracja, czy w zabawie udział weźmie dłoń, wibrator dla kobiet czy korek analny. Żele intymne po prostu robią dobrą robotę i jeśli nie macie żadnego w zasięgu ręki, nie stosowaliście/stosowałyście ich do tej pory, to najwyższy czas to zmienić. Nasz SexShop ma dla was odpowiednie propozycje.