Seks analny może być przyjemny. Może też nie być. Wszystko zależy od tego, jak się do niego przygotujecie i nastawicie. Podpowiadamy, o co warto zadbać, zanim zdecydujecie się na pierwszy stosunek analny i w jego trakcie. Ten poradnik pozwoli wam przygotować się do zbliżenia i czerpać z niego maksymalnie dużo przyjemności. Bo przecież da się to zrobić.

Miłość grecka, czyli stosunek analny

Seks analny u części osób, głównie mężczyzn, budzi fascynację. Chcą go spróbować za wszelką cenę –  oczywiście jako strona czynna i z partnerką. Można rozumieć tę chęć, w końcu kobiety niejednokrotnie również chcą czegoś próbować namawiają do tego partnera. Ba, czasami może to być również seks analny i to niekoniecznie z kobietą jako bierną – w końcu wynaleziono coś takiego jak pegging, który jest bardziej popularny, niż wam się wydaje…
Ciężko się dziwić męskiej chęci na seks analny, ale trzeba też zrozumieć, jeśli ktoś – czyli partnerka – nie ma na niego ochoty. W każdym seksie wymagana jest zgoda i chęć obu stron. Zbyt natarczywe namawianie i poruszanie tematu, który wielokrotnie spotkał się z odmową nie jest mile widziane w żadnym związku. Raczej na pewno nie skłoni też partnerki do zmiany zdania. Co innego, jeśli druga strona jest tylko częściowo niechętna – nie budzi w niej sprzeciwów sam stosunek analny, ale np. boi się bólu, nieczystości, dyskomfortu, braku przyjemności. W takim przypadku można rozmawiać o sposobach, dzięki którym miłość grecka, jak poetycko nazywa się seks analny, jednak  znajdzie się w waszym erotycznym menu.

Pierwszy seks analny

PIerwszy seks analny

Za pierwszym razem stosunek analny może sprawiać problemy. Wynikają one w dużym stopniu z niewiedzy i braku doświadczenia – o ile oczywiście dla was obojga jest to pierwszy anal. Trafienie na partnera lub partnerkę z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie przyniesie więcej korzyści, niż lektura poradników na blogu erotycznym…
Tym niemniej jeśli weźmiecie pod uwagę nasze sugestie i rady, to całkiem możliwe, że znajdziecie w miłości greckiej sporą dozę przyjemności.

Przygotowanie do seksu analnego – higiena

Obawa przed zabrudzeniem się i zapachem jest jednym z najczęstszych powodów powstrzymujących przed spróbowaniem seksu analnego. Nie jest to obawa bezpodstawna. Brudny seks analny również się zdarza i faktycznie nie jest to doznanie godne polecenia. Teoretycznie w ostatnim odcinku jelita kał nie zalega, schodzi on tam dopiero gdy czujecie potrzebę wypróżnienia się. W praktyce długość penisa jest na tyle duża, że nie wchodzi on jedynie do tego ostatniego odcinka, ale głębiej. Dodatkowo same jego ruchy mogą „ściągnąć” jakieś nieczystości.
By zapewnić sobie higieniczny i czysty seks analny można próbować stosunku około 2-3 godziny po wypróżnieniu się, wtedy napotkanych nieczystości nie będzie dużo – chociaż raczej na pewno „coś” się znajdzie”. Druga opcja to po prostu użycie gruszki analnej. Co do konieczności stosowania jej – lub nawet lewatywy – zdania są podzielone. Część praktyków zdecydowanie je poleca, część woli godzić się z drobnymi nieczystościami, szczególnie podczas spontanicznego seksu analnego. Ponieważ jednak poradnik swój kierujemy do początkujących, to jednak polecamy użycie gruszki.
To dość szybki proces, wystarczy poświecić na niego kwadrans około 2 godziny przed seksem. Jeśli zrobicie to wcześniej, „bałagan” jest praktycznie pewny.

Lubrykant analny – konieczność!

Tu akurat stanowisko wszystkich zainteresowanych, praktyków i teoretyków;), jest jednoznaczne. Nawilżenie musi być. Jeśli nie używacie środków poślizgowych, to penetracja może być niemożliwa lub bolesna, otarcia naskórka praktycznie pewne, dyskomfort na drugi dzień również. Ból? Owszem. Jaka jest różnica między lubrykantem analnym a klasycznym? Głównie konsystencja, która jest bardziej gęsta, zwarta, więc środek nawilżający nie spływa tak łatwo. Niektóre kosmetyki analne mają w swoim składzie również substancje relaksujące, odprężające, łagodzące otarcia, wzmagające śliskość – to wszystko sprawia, że seks analny staje się łatwiejszy. Natomiast nie polecamy początkującym do pierwszego stosunku analnego środków znieczulających. Po ich użyciu przestaniecie czuć, co się dzieje z pupą, co może prowadzić do urazów i nie ma też wiele wspólnego z przyjemnością. (w tym artykule piszemy więcej o: intymnych żelach nawilżających, lubrykantach)

Fingering, rimming co to takiego?

Jednym z klasycznych błędów początkujących, jest zbyt szybkie parcie do penetracji analnej. Tymczasem na nią lepiej jest poczekać, zajmując się w tym czasie jakże miłą grą wstępną. Kobiety potrzebują takiego podniecenia by rozluźnić się, odprężyć, poczuć bardziej komfortowo. Dopiero gdy ono narasta najlepiej jest pomyśleć o przejściu bardziej w kierunku tylnego wejścia. Również bez pośpiechu.
Mówimy oczywiście o tych pierwszych zbliżeniach analnych, które mogą budzić skrępowanie i niepewność. Ale nawet jeśli będziecie uprawiać seks analny regularnie, to nie jest powód, by zapominać o urozmaiconej grze wstępnej i pieszczotach.
Przed penetracją analną dobrze jest „rozgrzać” anusa za pomocą pieszczot. Ta metoda polecana jest również parom, które nie są przekonane go tego, czy seks analny może być przyjemny. Wtedy dużo bardziej przekonującym dowodem niż pchanie w pupę penisa jest wykorzystanie palców… albo języka. Taka stymulacja, nosząca angielską nazwę rimming, jest niezwykle delikatna i zmysłowa. Świetnie odpręża i pokazuje, że owszem, pieszczoty analne mogą być bardzo przyjemne. Kolejnym krokiem może być wprowadzenie palców do pupy (czyli tak zwany fingering). Palec ma (oby) dużo mniejszą średnicę niż penis, pozwala przyzwyczaić się do obecności czegoś w pupie. Fingering i rimming bardzo dobrze spisuje się w połączeniu ze stymulacją łechtaczki, a w przypadku mężczyzn – penisa rzecz jasna ( polecamy też art dla panów: Męskim okiem. Męski wibrator analny – warto spróbować?).

Zatyczki analne pomagają

Zatyczki analne pomagają

Bardzo pomocne w przezwyciężeniu obaw przed seksem analnym są także wszelkiego rodzaju zabawki erotyczne – korki analne, koraliki, kulki. Szczególnie zatyczki do pupy spisują się wyjątkowo dobrze. Dostępne są w szerokim wyborze rozmiarów, więc na początek można zdecydować się na mały korek analny, mierzący około 2cm średnicy. Jego wkładanie, wyjmowanie i noszenie rozciąga i odpręża anusa, przez co jest on znacznie lepiej przygotowany do samej penetracji. Oczywiście rozmiar korków można stopniowo zwiększać, dochodząc np. do średnicy podobnej do penisa partnera – zazwyczaj zapewne około 3,5-4cm. Korki są stosunkowo krótkie, można bez problemu używać ich w czasie pettingu, łączyć ze stymulacją łechtaczki czy też nawet podczas seksu. Te sex zabawki są naprawdę warte uwagi, a więcej o nich mówi artykuł Zatyczka, korek analny – zakazana przyjemność?

Czy seks analny boli ?

To bardzo ważne pytanie, bo bólu obawia się wiele kobiet. Owszem, może boleć, ale głównie kiedy brak jest odpowiedniego rozluźnienia i przygotowania, mięśnie są zbyt ściśnięte i naprężone, nie używacie środków nawilżających, rozmiar penisa jest zbyt duży na możliwości partnerki (to może być kwestia przyzwyczajenia), penetracja jest zbyt gwałtowna, w stylu „filmowym” (wiecie, o jakie filmy chodzi), nadal istnieje blokada psychiczna.
Natomiast po odpowiednim przygotowaniu seks analny nie musi boleć, albo ból będzie lekki. Na tyle powiązany z przyjemnością, że akceptowalny. Podobnie jest np. w BDSM – klapsy ciężko nazwać bezbolesnymi, a jednak są jednocześnie bardzo podniecające.

Podsumowanie – jak to robić?

Bez namawiania na siłę osoby, która nie chce tego spróbować.
Bez pośpiechu w przypadku osób, które spróbować chcą, ale mają pewne obawy.
Krok po kroku, badając nowe terytorium i komunikując sobie swoje odczucia. Wiele doznań może zmienić inna pozycja, bogatsza stymulacja, wprowadzenie pieszczoty i akcesoriów analnych, oferowanych przez nasz sexshop.
Z dużą dozą środka nawilżającego. Z równie dużą – zaufania do partnera/partnerki.
Z ciekawością i otwarciem na nowe doznania. Bo one faktycznie tam są. Jeśli dobrze się przygotujecie psychicznie i fizycznie, to jest duża szansa, że będziecie dobrze się bawić. Jeśli nie – trudno. Może to nie jest coś dla was, ale na pewno odpowiednie przygotowanie do pierwszego seksu analnego jest kluczem do sukcesu.