Poradników i wskazówek na temat tego, jak wibratorów używać, co z nimi robić, by było jak najprzyjemniej znajdziecie w sieci sporo. Na naszym blogu erotycznym też pisaliśmy o tym i pisać będziemy niejeden raz. Pojawia się jednak pytanie – co później? Rzucić w kąt, wsadzić pod poduszkę i zasnąć spokojnie? Można. Nieraz nawet trzeba, bo nastrój ogarnia tak błogi i milutki, że ruszyć nie chce się wcale a wcale, by nie prysł, jak bańka mydlana. Jednak od dbania o higienę waszych sex zabawek nie warto uciekać. Dla ich i waszego dobra. Poczytajcie.

Słów kilka o materiałach na akcesoria erotyczne

Z czego robi się wasze ulubione zabawki? Podejrzewamy, że odpowiedź większości będzie jednoznaczna – z silikonu. I słusznie, bo jest to obecnie najlepszy materiał do wyrobu i pokrycia gadżetów erotycznych. Cechą, która interesuje nas w kontekście czyszczenia sex zabawek, jest jego gładkość. Mówiąc bardziej fachowo – nie jest to tworzywo porowate, w przeciwieństwie do np. termoplastycznego TPR, tworzyw żelowych, gumy czy lateksu. Analogiczne właściwości mają zabawki erotyczne wykonane ze stali (najczęściej stosowanej w ozdobnych korkach analnych) albo szkła.
O co chodzi z tymi porami? To mikroskopijne wgłębianie w strukturze materiału, w których bardzo łatwo gromadzą się wszelkie pozostałości po waszych zabawach. Resztki śluzu, nasienia, lubrykantów, żeli stymulujących. Część z nich zawiera w sobie cukry, które są wręcz doskonałą pożywką dla bakterii, co jeszcze bardziej pogłębia konieczność ich bardzo starannego czyszczenia po i przed użyciem, zwłaszcza przy seksie analnym i penetracji waginalnej. Jak się do tego zabrać?

Środki do czyszczenia akcesoriów erotycznych

Najtańszy, najpopularniejszy, acz nie zawsze najskuteczniejszy środek to ciepła woda i delikatne mydło. Czyli coś, co każdy ma w domu pod ręką. Jednak dużo lepszym sposobem jest stosowanie specjalnych środków do czyszczenia sex zabawek.
W przeciwieństwie do mydła nie tylko zmywają zanieczyszczenia, ale mogą mieć także działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i bakteriostatyczne – jedne z najlepszych na rynku środków czyszczących do akcesoriów erotycznych produkuje firma Pjur.
Stosowanie takich specyfików jest banalnie proste. Zależnie od formuły wystarczy nanieść piankę czy żel na powierzchnię, by po kilku minutach spłukać je wodą i wytrzeć. Jeszcze prostsze w użyciu są spraye czyszczące, bo nie trzeba ich rozsmarowywać, wystarczy kilka razy psiknąć, by pokryły całą powierzchnię waszej ulubionej zabawki.
Po wyczyszczeniu takim środkiem akcesoria można schować – chociaż nie wszystkie.

Pielęgnacja gadżetów erotycznych z cyberskóry

Cyberskóra to bardzo specyficzny materiał, w dotyku faktycznie bardzo realistyczny i pod tym względem bijący silikon. Stosuje się go najczęściej do wyrobu masturbatorów męskich, dildo albo wibratorów. Niestety jest to materiał porowaty, więc jego staranne czyszczenie jest po prostu konieczne. Jeśli zależy wam na utrzymaniu zabawek z cyberskóry w jak najlepszej formie, to samo czyszczenie nie wystarczy. Taki gadżet najlepiej jest pozostawić do naturalnego wyschnięcia, a później potraktować pudrem pielęgnującym. Ze względów ekonomicznych można go zastąpić talkiem.

Przechowywanie zabawek erotycznych  – pudełko IKEA dobre na wszystko

Zauważyliście może, że często w opisach produktów z naszego sklepu pojawia się punkt „woreczek do przechowywania”? Nie jest to jedynie gustowny dodatek, ma faktycznie funkcjonalne przeznaczenie. Fakt, ma też zapewnić dyskrecję, schować wibrator czy masażer przed niepożądanym okiem, gdy wciśniecie go do szuflady bieliźniarki albo przyciśniecie książką i skryjecie w nocnej szafce. Niestety, takie zabiegi mogą się okazać niezbyt korzystne dla waszych sex zabawek. Akcesoria silikonowe, żelowe, z TPR, cyberskóry są stosunkowo miękkie w dotyku. Położenie czegoś na nich, przyciśniecie zwłaszcza na dłuższy czas, może sprawić, że w tym miejscu się odkształcą. Stracą wtedy na wyglądzie, chociaż nie wpłynie to w żaden sposób na ich funkcjonalność.

Dlatego zabawki erotyczne przechowywać najlepiej w pudełkach, w których zostały dostarczone, jeśli są odpowiednio wyprofilowane i zabezpieczają akcesorium. Jeśli nie, można użyć dołączanych woreczków, dbając przy tym, by nie upychać ich ciasno i nie stosować (nie układać jednych na drugich). Dlatego kolekcję gadżetów erotycznych bardzo wygodnie przechowuje się w pudełkach płaskich, ale szerokich.
Jeśli nie musicie bać się obcych oczu, to postawcie na pudełka przezroczyste. W szwedzkiej sieci znajdziecie sporo przeróżnych wersji, których rozmiar będzie pasował pod łóżku, do szafki czy na półkę w garderobie. No i przy okazji zakupów możecie zjeść kultowe klopsiki (restauracje ponownie otworzono w maju, po pandemicznym zamknięciu).