Jak łatwo uprzyjemnić sobie życie erotyczne i zwiększyć przyjemność, płynącą z seksu i stymulacji? Polecimy oczywiście lubrykanty – niezależnie od tego, czy aktywność seksualną przeżywacie solo czy też z osobą partnerującą. Pytanie tylko, jaki konkretnie wybrać, bo przecież mamy ich w ofercie sporo. Zapraszamy zatem do przewodnika, w którym wskażemy, jakie żele erotyczne są do czego i kiedy będą najbardziej właściwe.

Lubrykant – co to?

Lubrykanty to inaczej żele nawilżające intymne, chociaż mogą mieć także inną konsystencję – na przykład olejku, kremu, masła czy nawet proszku (który rzecz jasna miesza się z wodą prze użyciem). Nawilżanie miejsc intymnych sprawia, że są one bardziej wrażliwe na stymulację – maleje tarcie, dotyk jest przyjemniejszy, bardziej sensualny. Lubrykant zastosowanie ma do większości seksualnych „zabaw”. Gra wstępna, seks analny, waginalny, oralny, miłość hiszpańska, robótki ręczne. W każdym z tych przypadków może być użyty lubrykant.

Żel intymny dla kobiet i mężczyzn

Chociaż lubrykanty są czasem określane jako żele dopochwowe, to ich zastosowanie jest dużo szersze. Ni jest też tak, że jedynie kobiecą przyjemność mogą zwiększyć. Łatwo się o tym może przekonać każdy mężczyzna, zarówno podczas seksu z partnerką, jak i zabaw z masturbatorem czy własną dłonią. Intymne żele nawilżające można więc polecić każdemu, w tym do użycia z wszelakimi zabawkami erotycznymi.

Żel na suchość pochwy

Powodem, dla którego chyba najczęściej sięga się po żele intymne, jest niewystarczające nawilżenie pochwy. Może wynikać z różnych powodów, na przykład wieku (menopauza), jako działanie przyjmowanych leków (sterydy, antydepresanty), środków antykoncepcyjnych.  Jednakże żel nawilżający do pochwy przydaje się przede wszystkim wtedy, kiedy naturalna lubrykacja kobiety jest jeszcze niewystarczająca, bo jej podniecenie jest za niskie. Stąd też często żel intymny pojawia się już w pierwszych minutach zabawy – z partnerem lub solo. Dzięki temu można od razu przejść „do rzeczy”, czyli np. do użycia wibrator czy stymulacji łechtaczki. Oczywiście nie polecamy pośpiechu, jednak realnie biorąc nie zawsze mamy czas na odpowiednio długą grę wstępną i „rozpalanie” się.

W przypadku kobiet o szczególnie wrażliwym ciele, zalecamy żel intymny nawilżający hipoalergiczny, dopasowany dokładnie do potrzeb kobiecego ciała, często też opisany jako „dla kobiet” czy „for woman”. Taki dopisek zwykle znaczy, że jego formuła jest szczególnie łagodna i przyjazna dla ciała. Skuteczna niwelacja suchości pochwy, niezależnie od jej przyczyny, jest jednym z kluczowych elementów, by aktywność seksualna przynosiła przyjemność. Sporadycznie tylko zdarza się, że dolegliwość jest na tyle duża, iż wymaga wizyty u seksuologa czy ginekologa. Zwykle żel na suchość pochwy bez recepty jest wystarczająco skuteczny i błyskawicznie poprawia jakość życia erotycznego. Co rzecz jasna nie zwalnia drugiej strony od odpowiedniego skupienia się na potrzebach partnerki. Powoli budowana przyjemność i długa gra wstępna mogą sprowadzić głębokie, długie orgazmy i zwykle bardziej satysfakcjonujące, niż szybki seks.
No dobrze, ale jaki żel intymny wybrać? Jakie są ich rodzaje?

Lubrykant na bazie wody

Najpowszechniejsze na rynku są lubrykanty na bazie wody. Są też najbardziej uniwersalne i mogą być stosowane praktycznie zawsze i wszędzie. Lubrykanty wodne – jak sama nazwa wskazuje – za swoją bazę mają wodę, do której dodane są środku poślizgowe i nawilżające. Ich konsystencja jest zwykle bardziej lejąca się, dość szybko rozpływająca się po ciele. Żele na bazie wody wchłaniają się dość szybko przez skórę i parują – można powiedzieć, że wysychają. Stąd też nie można od nich oczekiwać bardzo dużej wydajności i często zdarzy się, że żel intymny na bazie wody będzie musiał zostać uzupełniony w trakcie zabawy. Nie zawsze, bo może go zastąpić pojawiająca się z czasem naturalna lubrykacja.
Pozostałości po nich jest też prosto usunąć, czy to ze skóry, mebli, gadżetów, pościeli – wystarczy do tego woda, ewentualnie z detergentem. Nie plamią trwale, nie zostawiają śladów, w przeciwieństwie np. do żeli bazujących na olejkach naturalnych.
Jak już wspominaliśmy, są to lubrykanty najbardziej uniwersalne – żele intymne na bazie wody można bezpiecznie stosować podczas seksu z penetracją, solowego oraz z każdego rodzaju zabawkami erotycznymi, niezależnie od materiału, z którego będą wykonane. To ich przewaga nad następnym z najpopularniejszych rodzajów lubrykantów.

Lubrykant silikonowy

Lubrykanty silikonowe mają bardzo dobre właściwości poślizgowe. Nie wchłaniają się przez skórę, więc pozostają na niej w postaci cieniutkiej warstewki, po której ciała ślizgają się rozkosznie. Działają więc długo i są bardzo wydajne. Zwykle wystarczy mniejsza ilość lubrykantu silikonowego niż wodnego, by odnosił on zamierzony skutek.
Według wielu osób jest to najlepszy lubrykant, gdy w grę wchodzi stymulacja dłonią – solomiłość czy też gra wstępna. Doskonale spisuje się także w czasie każdego rodzaju seksu penetrowanego, bo długi i mocny efekt naprawdę bardzo udanie uprzyjemnia wszelkie ruchy.
W dodatku lubrykanty silikonowe są wodoodporne, więc jeśli lubicie zabawę pod prysznicem, to właśnie taki żel powinniście mieć ze sobą.

Niestety, lubrykanty silikonowe nie są pozbawione wad. Mniejszą jest to, że nie schodzą tak łatwo z ciała czy ubrań, jak lubrykanty bazujące na wodzie. Większą zaś, że nie powinno się łączyć lubrykantów silikonowych i sex zabawek wykonanych z tego właśnie materiału. Może wtedy wystąpić mniejszy poślizg, ale też lubrykant może wejść w reakcję z powierzchnią np. wibratora. Sprawi to, że jego struktura stanie się mniej porowata, będzie łatwiej chłonęła zarazki, może też zmienić się wizualnie.
Stąd też do seksu partnerowanego i każdego, gdzie nie używacie akcesoriów silikonowych polecimy właśnie lubrykanty silikonowe.
Jeśli zaś z zabawkami – to najlepsze są lubrykanty bazujące na wodzie.
Ale są też takie, które w zasadzie wcale nie służą do użycia z zabawkami czy w czasie penetracji.

Lubrykant smakowy

Smakowe żele intymne, w przeciwieństwie do większości pozostałych, mają określony smak, zapach i kolor. Najczęściej lubrykant smakowy bierze swoje właściwości z jakiegoś owocu – truskawki, banana, cytryny, jabłka. Na tym jednak wyobraźnia producentów nie kończy się, bo żele intymne smakowe mogą bazować też np. na deserach czy drinkach. Oczywiście bez zawartości alkoholu… ale z zawartością cukru. Właściwości sensoryczne (smak, zapach, kolor) biorą się z substancji dodawanych do lubrykantów, te zaś często bazują na cukrach. Stąd też żel intymny jadalny najlepiej stosować do seksu oralnego i bardziej zewnętrznie, niż wewnętrznie. Zresztą wtedy objawia pełnię swoich możliwości. Sięgając po niego nie oczekujemy przecież poślizgu (albo nie tylko jego), ale i zmiany doznań smakowych, gdy bierzemy w usta penisa, łechtaczkę czy całą wulwę. Naturalny smak i zapach tych miejsc nie dla każdego jest pozytywny, a niektóre osoby nawet zniechęca do miłości francuskiej. Tymczasem jeśli pod ręką jest żel intymny smakowy, to zarówno cipka jak i penis mogą smakować jak wata cukrowa, czekolada czy ananas.
Nie jest to jedyny lubrykant, od którego oczekujemy czegoś więcej, niż tylko nawilżenia.

Żel przedłużający stosunek

Problem z przedwczesnym wytryskiem dotknął chyba każdego aktywnego seksualnie mężczyznę. Niektórych dotyka nie tylko sporadycznie, ale wręcz regularnie. Stanowczo zmniejsza to satysfakcję z seksu – chociaż można ją mieć i przy zbyt szybkim orgazmie partnera, jak i zupełnie bez orgazmu obojga partnerów. Większość z nas jednak zwykle woli, gdy seks jest dłuższy niż krótszy, a męski orgazm (za którym często idzie brak ochoty na pomoc partnerce w finiszu) nie następuje zbyt szybko. Jak się okazuje, żel do miejsc intymnych również może wtedy pomóc. Ale specjalny. Żele przedłużające stosunek stosowane są albo w połączeniu z lubrykantem (bo nie mają właściwości poślizgowy), albo całkowicie przed penetracją (obniżają wrażliwość członka) albo są połączeniem tych właściwości. Wybór należy do was. Najmniej krępujące w użyciu są te ostatnie, ale skuteczność jest większa w przypadku tych dwóch pierwszych.
Podobne działanie ma następny rodzaj żeli intymnych.

Żele znieczulające

Znieczulające lubrykanty – co to jest? Przecież od seksu chcemy więcej doznań, nie mniej… Otóż nie do końca. Po  takie środki sięgają mężczyźni, by zmniejszyć odczucia i przez to dłużej utrzymać wzwód. Żel z benzokainą sprawia, że główka penisa jest mniej wrażliwa i orgazm przychodzi później. Nie bez kosztów – zwykle męska przyjemność jest sporo mniejsza, ale za to kobieta może mieć jej więcej. Odradzamy natomiast sięganie po żele znieczulające, jeśli chcecie „wyłączyć” ból w czasie seksu, bo np. partner jest zbyt duży czy brutalny, albo przez brak odpowiedniego rozluźnienia (seks analny). To zły pomysł, bo podrażnienia i tak powstaną i będą odczuwane po ustaniu działania żelu.

Lubrykanty plemnikobójcze

Żel plemnikobójczy to nie do końca lubrykant, zastosowanie ma antykoncepcyjne. Może być łączony z lubrykantem, dla podniesienia komfortu i przyjemności z seksu. Jednak raczej powinien to być żel intyny klasyczny, czy bez dodatkowych właściwości, jak ogrzewanie czy chłodzenie, i dopasowany do innych używanych środków antykoncepcyjnych (diafragma, kapturek, prezerwatywa).

Naturalny lubrykant domowy ?

Czy żel nawilżający pochwę można zastąpić jakimś innym środkiem? Domowy lubrykant nie do końca jest dobrym pomysłem. To prawda, że część fachowców twierdzi, że można użyć np. oliwy albo oleju kokosowego, ale inni zwracają uwagę, że owszem, da to poślizg w czasie seksu, jednak może zaburzyć równowagę mikrobiologiczną pochwy. Z kolei domowe lubrykanty, w tym klasyczna wazelina, sprawdzają się przy męskiej masturbacji. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy i na ile te rozwiązania są w pełni skuteczne, zwłaszcza gdy są stałe. Wiemy za to, gdzie kupić lubrykant wysokiej jakości dla każdego – u nas 😉

Żel intymny – opinie

Żele intymne opinie mają bardzo dobre – osoby, które zaczęły ich używać bardzo często uważają je za jeden z najlepszych gadżetów. To po prostu niemal niezawodny sposób na to, by mieć więcej przyjemności z seksu (jakkolwiek będzie on definiowany). Kwestia lubrykant jaki wybrać zależy od tego, do czego on ma być przeznaczony:

  • uniwersalny lubrykant wodny
  • lubrykant silikonowy, świetny do seksu, ale nieużywany z gadżetami z silikonu,
  • lubrykant smakowy do seksu oralnego.