Dlaczego komunikacja jest taka ważna dla satysfakcji z seksu?

Skuteczna i pełna szacunku komunikacja jest kluczem do udanych relacji, także tych seksualnych. Rozmowa (i inne formy porozumiewania się) to dobry sposób na zbudowanie atmosfery intymności, która pozwoli na czerpanie większej przyjemności z seksu.

Jak rozmawiać przed seksem?

Jak rozmawiać przed seksem

Ustalenie, jakim językiem będziecie się ze sobą komunikować, ma ogromne znaczenie dla Waszego poczucia komfortu. Trudno się nie zgodzić z tym, że większość pojęć związanych z seksem w języku polskim jest albo zbyt wulgarna, albo zmedykalizowana. Dlatego stwórzcie swój własny intymny, ciepły język na opisanie czynności i części Waszego ciała, który oboje zaakceptujecie. Omówienie tej kwestii pozwoli Wam uniknąć nieporozumień dotyczących tego, co macie na myśli podczas zbliżenia.

Rozmawiajcie o wszystkim, co ma znaczenie dla Waszej satysfakcji z seksu. Komunikujcie o swoich potrzebach, o tym, co sprawia Wam przyjemność, gdzie i jak lubicie być dotykani. Opowiedzcie o swoich fantazjach (upewnijcie się, że nie urazicie tym partnera lub partnerki). Może okazać się, że Wasza opowieść jest interesująca również dla drugiej osoby i pojawi się szansa na jej realizację. Jednak wcale nie musicie spełniać swoich wyobrażeń. Już samo rozmawianie o tym jest bodźcem stymulującym. A ponadto działa wyzwalająco, przełamuje barierę intymności.

Warto potraktować rozmowę jako element gry wstępnej. Ale pamiętajcie, że komunikacja to nie tylko rozmowa twarzą w twarz. Jeśli nie macie odwagi porozmawiać otwarcie, napiszcie do siebie krótkie listy. Opiszcie, co znaczy dla Was udany seks, czego oczekujecie, co sprawia Wam przyjemność. Możecie zrobić to tuż przed zbliżeniem albo komunikować się ze sobą przez cały dzień, w oczekiwaniu na spotkanie, za pośrednictwem wiadomości lub liścików. (przeczytajcie, co o grze wstępnej napisała Natalia „proseksualna.pl” Grubizna  w artykule Gra wstępna, która rozpala do czerwoności)

Rozmowa w trakcie? Jak najbardziej!

Rozmowa w trakcie seksu

Komunikacja podczas seksu na niektóre osoby działa niezwykle stymulująco. Takie rozmowy nie muszą przybierać “sprośnej” formy. Oczywiście mogą, jeśli macie na to ochotę. Wystrzegajcie się natomiast wydawania suchych poleceń (“w prawo”, “szybciej”). Stosujcie ciepłe komunikaty, pełne emocji i empatii.

Wymiana odczuć w trakcie zbliżenia pozwoli Wam uniknąć pułapki “ona/on wie, co lubię”. Preferencje zmieniają się np. w zależności od nastroju, możecie mieć też ochotę na coś innego niż zazwyczaj. Partner lub partnerka poczuje się pewniej, jeśli uzyska potwierdzenie, że to, co robi, sprawia Wam przyjemność.

Nie wszystko musicie przekazać słowami. Czasem bardziej skuteczne i naturalne w danej chwili okazuje się po prostu pokazanie drugiej osobie, gdzie i jak chcecie być dotykani. Formą komunikatu są też Wasze reakcje. Ale pamiętajcie, że nie zawsze są to jęki i westchnienia – to kwestia bardzo indywidualna. Część osób nawet orgazm przeżywa tak, że jest to niezauważalne.

Zbliżenie czasem wiąże się z momentami, które mogą być dla Was zaskakujące lub wręcz krępujące (np. wydawanie różnych dźwięków przez ciało). Warto nauczyć się żartować z takich sytuacji. Wspólny śmiech potęguje poczucie intymności i również jest formą komunikacji w relacji.

Rozmowa po seksie

Najczęściej popełniany błąd w kwestii komunikacji po zbliżeniu to ograniczenie jej do pytania, czy “było Ci dobrze?”. Oczywiste jest, jaką odpowiedź chce uzyskać osoba, która je zadaje. Partner lub partnerka nie ma zamiaru urazić drugiej osoby, więc potwierdza. Pytanie o to może być szczególnie kuszące, gdy reakcje drugiej osoby są niejednoznaczne. Zamiast tego porozmawiajcie o tym, jak nauczyć się dostrzegać u siebie nawzajem bardziej subtelne sygnały.

Ustalcie zasadę, zgodnie z którą po seksie macie czas na krótką rozmowę. Podzielcie się swoimi odczuciami na temat tego, co Wam się podobało, a nad czym możecie jeszcze popracować lub czego chcecie spróbować następnym razem. Pamiętajcie jednak, że nie powinno to przybierać formy krytyki lub oceny osoby. Odnoście się do konkretnych działań i stosujcie komunikat “ja”. Taki przekaz warto też obudować pozytywnymi komunikatami. Przykładem może być taka wypowiedź: “Nie przepadam za masażem stóp, ale uwielbiam, gdy całujesz moją szyję!”.

Dlaczego komunikacja jest ważna, aby odczuwać przyjemność z seksu

Dlaczego komunikacja jest ważna?

Rozmowa na temat tego, co lubicie, ułatwia osiągnięcie seksualnej satysfakcji. To Wy najlepiej wiecie, jakie macie potrzeby, i powiedzenie o nich wprost jest najlepszym sposobem, aby druga osoba mogła wykorzystać tę informację. W ten sposób dbacie o obopólne czerpanie radości z bliskości.

Rozmawianie o seksie pozwala na budowanie intymności, co rozwija relację. Działa też stymulująco. Satysfakcja ze zbliżenia z kolei wpływa na Wasz dobrostan psychiczny. Gdy wiecie, jak sprawić przyjemność partnerowi lub partnerce, rośnie Wasza pewność siebie. Mówienie sobie komplementów (szczerych!) po seksie działa budująco na poczucie atrakcyjności.

Sfera seksualna stanowi ważną część życia. Brak satysfakcji w tej kwestii może prowadzić do frustracji i problemów z poczuciem własnej wartości, samooceną i relacjami. Niezadowolenie często wynika z nierealizowania potrzeb. Rozwiązanie tego problemu niekiedy jest niezwykle proste – wystarczy o nich wprost powiedzieć. Liczenie na to, że partner lub partnerka domyśli się, o co chodzi, może tylko spotęgować Waszą frustrację. Pamiętajcie jednak, aby komunikować się z szacunkiem, empatią i bez intencji urażenia drugiej osoby.

Polecamy także wpis na temat, który wiele osób na pewno nurtuje – Czy orgazm naprawdę jest taki ważny?

Bibliografia:

Bakuła, H., Izdebski, Z. (2017). Seks. Teoria i praktyka. Edipresse.
Długołęcka, A., Lew-Starowicz, Z. (2010). Jak się kochać. Świat książki.
Lew-Starowicz, Z. (2013). O rozkoszy. Czerwone i czarne.
Lew-Starowicz, Z., Reiter, P. (2014). Kocha, lubi, pragnie. Znak