Pierścienie erekcyjne to jedne z najczęściej kupowanych gadżetów erotycznych. Przeznaczone teoretycznie dla mężczyzn, ale we praktyce przyjemność z ich używania ma oboje partnerów. Są bardzo proste w obsłudze, nie są kosztowne, nie krępują ruchów, a ich obsługa jest bardzo naturalna. Część może być w zasadzie wręcz bezobsługowa… Jednak z uwagi na ilość różnych modeli i typów tych gadżetów może rodzić się pytanie, jaki pierścień erekcyjny wybrać? Postaramy się odpowiedzieć.

Jak działa pierścień erekcyjny?

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, jak działa pierścień erekcyjny. Jeśli czytaliście nasz artykuł Zaburzenia erekcji , to wiecie zapewne jaki jest mechanizm powstawania wzwodu. Przypomnijmy – w penisie są tak zwane ciała jamiste, do których napływa krew. Podczas erekcji ten napływ jest duży, w ciałach jamistych wytwarzane jest wysokie ciśnienie, a w związku z tym krew nie może z nich (przez jakiś czas) odpłynąć. W ten sposób penis jest usztywniony w stanie erekcji.

Można powiedzieć, że działanie pierścienia erekcyjnego wspomaga tę reakcję. Ponieważ jest on zakładany na podstawę penisa, to uciska go, a przez to spowalnia odpływ krwi z członka. Krew „pompuje” ciała jamiste, czyli wzmaga siłę erekcji, ale również czas jej trwania.

To jednak nie wszystko. Pierścienie erekcyjne mogą uciskać na tyle mocno, że również krew z żył pokrywających penisa zostaje w nich częściowo zatrzymana. Stają się więc momentalnie grubsze, bardziej pełna, wręcz nabrzmiałe. Efekt? Penis wydaje się większy, bardziej imponujący. Taki widok naprawdę robi wrażenie na osobie partnerującej i sprawia, że penis wydaje się po prostu bardziej męski.

Podsumujmy więc – pierścień erekcyjny działa tak, że członek w stanie erekcji jest bardziej twardy, wydaje się większy, sam wzwód może być dłuższy. Dodajmy jednak dla jasności, że pierścień erekcji sam w sobie nie wywoła, o to już musimy postarać się sami. Narzędziem, które może to zrobić, choć nie w każdych okolicznościach, jest za to pompka erekcyjna do penisa.

Rodzaje pierścieni erekcyjnych

Wiecie już, jak działają pierścienie. Zanim zdecydujecie się, jaki pierścień erekcyjny wybrać, spójrzmy jakie macie możliwości.
Pierścienie erekcyjne można podzielić na dwa rodzaje:

  • elastyczne, rozciągające się,
  • nieelastyczne.

Jeśli chodzi o te pierwsze, to są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione, popularne i użyteczne dla większości mężczyzn. Są elastyczne – czyli w stanie początkowym mogą być nieduże, ale po rozciągnięciu zwiększają średnicę i wtedy można je łatwo założyć na penisa. Następnie znowu się zaciskają na nim – wszak są elastyczne – i w ten sposób ograniczają odpływ krwi z członka.

Takie elastyczne pierścienie na penisa wykonuje się z kilku materiałów, z których każdy ma troszkę inne właściwości. Są to więc:

Silikonowe pierścienie erekcyjne

Ten materiał jest z powodzeniem używany do wszelkiego rodzaju akcesoriów erotycznych, od wibratorów po packi do klapsów. Powszechnie stosuje się go też w przypadku pierścieni na penisa i w zasadzie jest to najlepszy wybór, jaki można zrobić. Silikon jest materiałem dość trwałym, wytrzymałym na rozciąganie, a jednocześnie ma też inne zalety. Jest hipoalergiczny, bezpieczny dla użytkowników, bardzo łatwy w czyszczeniu i utrzymaniu w higienie.

Tworzywa typu guma, żel

W zasadzie nie polecamy używania gadżetów erotycznych z takich substancji, ponieważ są one porowate, więc łatwo osadzają się na nich zabrudzenia. Jednak w przypadku pierścieni erekcyjnych można chyba zrobić wyjątek, bo to tworzywo nie ma bezpośredniej styczności z wrażliwymi miejscami intymnymi kobiety. Mimo wszystko jednak żel nie jest tak wytrzymały, ma też inną elastyczność i jego ucisk może być zbyt mocny. Jest to więc wybór, który może nie będzie zły, jednak nie tak dobry, jak erekcyjne pierścienie silikonowe.

Tworzywa termoplastyczne

W skrócie nazywane TPE czy TPR. Można porównać je do żelu, ponieważ również są porowate. Jednak są bardziej przyjazne dla użytkowników, ich ucisk jest mniej stanowczy, chociaż rozciągliwość może być mniejsza. Wadą jest też to, że z czasem mogą tracić swój rozmiar i rozciągać się powyżej pierwotnej średnicy, a przez to będą bardziej luźne. Nie jest to powód do reklamacji, tylko właściwość tego materiału. Znowu więc ponawiamy tezę, że pierścień erekcyjny wybrać jest najlepiej ten wykonany z silikonu.

Możecie też wybrać pierścienie erekcyjne, które się nie rozciągają. I tu wyróżnijmy dwa rodzaje:

Pierścienie regulowane

Są to przeróżnego rodzaju zaciski i lassa erekcyjne. Chociaż same w sobie nie rozciągają się, to jednak nie ma problemu z dopasowaniem ich do średnicy penisa. Ich budowa przypomina pętelkę, przez którą przekłada się penisa, a następnie dociska ją za pomocą suwaka. Ich niepodważalną zaletą jest to, że siłę zacisku można dobrać idealnie pod swoje potrzeby. Może być luźniejsza niż standardowy ucisk pierścienia erekcyjnego, a może być też sporo silniejsza, nawet bolesna, jeśli akurat takich doznań potrzebujecie (ale z tym przesadzać nie wolno, o czym za chwilę). Wybór lassa erekcyjnego ma też swoje wady. Zazwyczaj pętelka jest stosunkowo małej średnicy, więc może mocno i niekomfortowo wrzynać się w ciało, jeśli chcecie zacisnąć ją mocniej. Takie modele są też dłuższe, co nie każdej parze będzie odpowiadało – wystające końce pętelki są wyraźnie widoczne i mogą być uznane za mało estetyczne. To już jednak wyłącznie kwestia gustu.

Możecie też wybrać pierścień erekcyjny regulowany, który ma formę paska. Zapina się go dookoła penisa za pomocą taśmy typu velcro (rzep) albo zatrzasków. Takie pierścienie wykonywane są z silikonu albo ze skóry. Dla ozdoby mogą być także nabijane ćwiekami albo mieć kółeczka do podpinania innych akcesoriów, ale to już raczej wybór dla osób praktykujących BDSM albo lubiących zabawy lekko kinky.

I dochodzimy do ostatniego rodzaju, czyli

Pierścienie bez regulacji

W praktyce są to pierścienie metalowe, wykonane ze stali nierdzewnej, chirurgicznej, aluminium lotniczego. Sporadycznie z innych materiałów, nawet drewna, jednak są to modele praktycznie niedostępne na naszym rynku i przeznaczone bardziej dla koneserów. Stal jest materiałem bardzo bezpiecznym, wytrzymałym w zasadzie na wszystko, co możecie sobie robić w czasie seksu. Pierścienie bez regulacji trudniej jest jednak założyć i dobrać ich odpowiedni rozmiar. Trzeba posłużyć się tu matematyką, obliczyć średnicę penisa (wzór na obwód koła się kłania) i tak dobrać pierścień o rozmiarze możliwie podobnym.

Miłośnicy nietypowych rozwiązań dobrze wiedzą, że to można wybrać pierścienie erekcyjne jeszcze innego rodzaju. Bardziej rozbudowane, na przykład składające się z kilku obręczy ściskających członka i/lub jądra. Albo połączone z korkami analnymi lub masażerami prostaty. A miłośnicy bólu mogą wybrać dla siebie pierścień erekcyjny z zaciskami na sutki. Możliwości jest jeszcze trochę, ale są to pierścienie dość rzadkie i nietypowe.

To oczywiście nie jedyny podział, bo przy wyborze pierścienia erekcyjnego możecie kierować się nie tylko materiałem i budową, ale też funkcjonalnością. A tu rozróżnimy pierścienie erekcyjne bez wibracji i pierścienie erekcyjne z wibracjami.

Jak działa nakładka wibracyjna?

O ile wybór pierścienia erekcyjnego klasycznego, czyli bez wibracji, nakierowany jest przede wszystkim na twardość penisa, to modele wibrujące stawiają już na piedestale przyjemność kobiety.

Pierścienie, czy też nakładki, wibracyjne wyposażone są w jakiś mechanizm wibrujący. Może on być wbudowany w pierścień, a może mieć postać małego wibratora (tzw. bullet, mini wibrator), który jest wsuwany w pierścień w  czasie używania, a w pozostałym czasie można go użyć np. do stymulacji łechtaczki (Zalety takich zabawek opisywaliśmy w artykule Mini wibrator – przyjemny i przyjacielski).
Takie modele mogą się znacznie różnić między sobą, jeśli chodzi o możliwości. Wybierając pierścień erekcyjny z jednym tylko trybem pracy (najprostsze wersje) uzyskujemy tylko delikatny przedsmak tego, na co je naprawdę stać. Dopiero gdy wybierzemy taki pierścień, który posiada kilka programów, około 7 lub nawet więcej, można w pełni cieszyć się jego możliwościami. A jak używać takiej wibrującej nakładki? W zasadzie dokładnie tak, jak klasycznego pierścienia. Po nałożeniu na penisa można uprawiać „normalny” seks z penetracją. Ring wzmacnia wzwód, a przy tym naciska na klitoris wibrującą częścią, czyli działa jak masażer łechtaczki.

Działanie nakładki wibracyjnej nie musi ograniczać się tylko do wibracji. Mogą to być pulsacje, ruch obrotowy, dodatkowa opcja podgrzewania czy nawet – uwaga – elektrostymulacja.

Pierścień erekcyjny – zalety

Jak więc widać, wybór pierścienia erekcyjnego sprowadza się do tego, co chcecie dzięki niemu uzyskać.
Jeśli wyłącznie lepszy wzwód, to wystarczające będą modele klasyczne, bez wibracji. Mają tę zaletę, że są nieduże, często w czasie seksu można o nich zapomnieć czy nie zauważać ich. Dyskretne, lekkie, bezgłośne – to kolejne ich zalety. Można je też łączyć w kilka sztuk, jednocześnie na penisie i jądrach.

Nakładka erekcyjna zalety ma z kolei inne, bo nakierowane na kobiecą przyjemność. Tak więc to nie tylko wzwód, ale też większa szansa na orgazm.
W obu przypadkach gra jest zdecydowanie warta świeczki. Zalety pierścienia erekcyjnego są na tyle duże, że naprawdę warto wprowadzić go jako element wspólnej zabawy. Nie tylko zresztą wspólnej, bo część mężczyzn lubi korzystać z nich również podczas masturbacji. Mocniejszy wzwód i bardziej męski wygląd penisa sprawiają, że taka męska solomiłość jest przyjemniejsza i daje więcej satysfakcji.

Nakładka wibracyjna – jak zakładać?

Zakładanie nakładki wibracyjnej czy klasycznego pierścienia erekcyjnego nie jest skomplikowane.
Jeśli są to modele elastyczne – a taka jest większość – to wystarczy po prostu rozciągnąć go i przełożyć przez niego penisa. To w zasadzie wszystko. Ponieważ materiał jest elastyczny, to pierścień erekcyjny leży na penisie stabilnie i raczej nawet w trakcie stosunku nie powinien „kiwać się” na boki. Jeśli założenie nakładki wibracyjnej rodzi problemu, to można też posmarować ją i/lub penisa środkiem nawilżającym. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie do założyć, ale też jego ucisk będzie bardziej przyjazny dla skóry. W instrukcji nakładki erekcyjnej z silikonu znajdziecie zapewne zapis, że zakładamy je z użyciem wodnego żelu nawilżającego.

Dobrze jest też, gdy osoba zakładająca pierścień erekcyjny dba o swoją higienę intymną. Jeśli długie włoski dostaną się pod pierścień, to mogą powodować dyskomfort, a przy fryzurkach przystrzyżonych takiego problemu nie ma. Dodajmy, że skrócenie lub pozbycie się owłosienia powoduje, że penis wydaje się większy, więc też dla tego efektu warto sięgnąć po trymer, maszynkę czy nożyczki.
W przypadku zakładania pierścienia erekcyjnego ze stali, czyli takiego, który nie jest elastyczny, trzeba zastosować troszkę inną procedurę. Tu pierścień nakładany jest na penisa bez wzwodu – inaczej zresztą może się nie dać.

Ciekawą opcją jest zakładanie kilku pierścieni erekcyjnych jednocześnie. Na przykład na podstawie penisa, wokół penisa i jąder czy wokół samych jąder. Daje to bardzo intensywne wrażenia i szczególnie mocną erekcję.

Jak używać nakładki wibracyjnej i pierścienia erekcyjnego

Jak już wspominaliśmy, używanie pierścienia czy nakładki wibrującej jest bardzo proste.
Najmniej wysiłku wymaga klasyczny pierścień bez wibracji. Po prostu nakładamy go na podstawę członka, a ucisk robi swoje. Dalej nie ma już potrzeby żadnych działań – wystarczy cieszyć się mocniejszą i dłuższą erekcją (sprawdź Erekcja – co to?).

Używanie nakładki wibracyjnej również nie należy do skomplikowanych. Jednostka wibrująca jest umieszczona na górze, więc podczas zakładania pierścienia należy go odpowiednio ustawić. Podczas stosunku masażer powinien dotykać do łechtaczki z każdym ruchem mężczyzny albo przyciskać ją, w zależności od tego, jak lubicie się kochać. Sterować nakładka wibracyjną można na różne sposoby. Najprostszy to przycisk bezpośrednio na niej – ale też najmniej wygodny. Wtedy używanie nakładki wymaga, by kobieta lub jej partner za każdym razem sięgali między nogi i przełączali programy. Nie zawsze jest to możliwe, utrudnione jest też poszukiwanie tego właściwego rytmu.

Dużo lepsze są nakładki erekcyjne z pilotem, za pomocą którego sterowanie jest zdecydowanie wygodniejsze. Swego rodzaju pilotem może być także telefon – pierścienie erekcyjne sterowane smartfonem nie są jeszcze bardzo popularne, ale część osób lubi właśnie taki sposób. Ma on też tą zaletę, że smartfon może pozwalać na dowolne ustawianie sposobu pracy, zapisywanie własnych programów, sterowanie za pomocą gestów, ruchów palca na ekranie czy muzyki.

Pierścień erekcyjny i zdrowie

Pierścienie erekcyjne to bez wątpienia bardzo przyjemna zabawka, ale podczas jej używania należy wykazać się rozsądkiem.
Ucisk na penisie nie może być zbyt długi, ponieważ może to powodować problemy m.in. z naczyniami krwionośnymi. Stąd zdrowe podejście do pierścieni erekcyjnych zakłada, że będą one noszone nie dłużej, niż przewiduje producent. Dla różnych modeli może to być różny czas. Zależy od od tego, jak mocno uciska pierścień, jak jest szeroki, jak bardzo sprężysty jest materiał. Jeśli na opakowaniu  nie ma takiej informacji, to można przyjąć, że pierścień erekcyjny nie powinien być noszony dłużej niż 20-30 minut. Jeśli jego ucisk powoduje ból, dyskomfort, to trzeba zdjąć go jak najszybciej.

W przypadku problemów z naczyniami krwionośnymi, podatnością na wybroczyny, niedokrwistością, chorobami układu płciowo-moczowego, cukrzycą sugerujemy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy takie noszenie pierścienia erekcyjnego jest możliwe. Albo przynajmniej baczne obserwowanie reakcji ciała.

Ściskanie jąder i członka podczas stosunku

Stawiacie sobie pytanie jaki wybrać pierścień erekcyjny, ale nie do końca wiecie, czy faktycznie jest to coś dla was? Możecie przeprowadzić prosty test w czasie seksu lub masturbacji.  Ściskając podstawę penisa przy stosunku przekonacie się, że członek robi się mocniejszy. Również ściskanie jąder u podstawy penisa powoduje, że robi się twardszy. Jeśli w czasie stosunku ściskanie jąder nie jest zbyt wygodne, to możecie przetestować to podczas seksu oralnego albo masturbacji. Szybko przekonacie się, że wrażenia są naprawdę bardzo ciekawe i warto w końcu wybrać jakiś pierścień erekcyjny.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy wam różne możliwości co do tego, jaki pierścień erekcyjny wybrać. A także to, czym różnią się one między sobą i do jakich zasad podczas używania sugerujemy stosować się.
Główne kryterium wyboru to oczywiście to, czy pierścień będzie wykorzystywany w pojedynkę czy we dwoje. W tym pierwszym przypadku sugerujemy klasyczny, silikonowy rozciągliwy pierścień erekcyjny. W tym drugim – również taki, ale oprócz niego wersję wibrującą. Każda z nich działa trochę inaczej i warto przetestować obie. Zresztą jedna z nich może być noszona podczas seksu oralnego a druga podczas seksu z penetracją.
Na pewno jednak – naszym zdaniem – pierścień erekcyjny po prostu warto kupić i cieszyć się możliwościami, jakie daje obojgu partnerom.