Kulki gejszy, jak sama ich nazwa mówi, nie zostały wymyślone współcześnie. Ich pierwowzór był używany na Dalekim Wschodzie przez całe wieki, nim dotarły do krajów Zachodu. Nosiły je kobiety w Japonii, Chinach, w Tajlandii prawdopodobnie już około 1500 lat temu! Obecnie i w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Do ich stosowania zachęcają między innymi lekarze seksuolodzy, mają bowiem dobroczynny wpływ na życie erotyczne i satysfakcję, jaka płynąć może z seksu.

Kulki gejszy – co to jest?

Kulki gejszy to nieduże, kuliste lub owalne akcesoria erotyczne, które wkładane są przez kobiety do waginy. Ich obecność, a także wywoływane przez nie wibracje, pozwalają na tak zwany trening mięśni dna miednicy, inaczej zwane mięśniami Kegla. Stąd też inna nazwa tego akcesorium – kulki Kegla.
Mięśnie dna miednicy pełnią różne funkcje, a jedną z nich jest odpowiedzialność za przyjemność, jaką kobieta odczuwa podczas stymulacji waginalnej. Dlaczego warto trenować mięśnie Kegla? Bo utrzymując je w dobrej kondycji, można zwiększyć doznania erotyczne. Tymczasem mięśnie Kegla pod wpływem pewnych okoliczności tracą swoją sprężystość i elastyczność. Główny wpływ na to ma wiek, ale także np. ciąża i poród naturalny (chociaż akurat w czasie ciąży kulek waginalnych nie zaleca się nosić).
Ćwiczenia z kulkami Kegla powodują wzrost przyjemności seksualnej, a same w sobie też są mało wymagające, nie wymagają wiele czasu ani zachodu. Oczywiście prócz wyboru odpowiednich kulek gejszy.

Kulki Kegla – jakie wybrać?

Decydując się na wybór kulek gejszy trzeba wziąć pod uwagę trzy główne kwestie.
Materiał, z jakiego są wykonane, rozmiar i wagę oraz sposób pracy. Omówmy je teraz po kolei.

Materiał

Najpowszechniej używanym w akcesoriach erotycznych materiałem jest obecnie silikon. Nim też pokryta jest większość modeli kulek gejszy, dostępnych w naszym sklepie erotycznym. Zaletą silikonu jest jego nieporowata struktura. Silikonowe kulki waginalne jest więc łatwo czyścić, nie chłoną zabrudzeń i zapachów, są hipoalergiczne i przyjazne dla ciała. Są też miłe w czasie używania.
Drugim z popularnych materiałów jest tzw. ABS, czyli tworzywo sztuczne. To też dobre rozwiązanie, chociaż kulki waginalne z plastiku są trochę twardsze. Nadal jednak bezpieczne w noszeniu i przyjazne dla ciała. Często spotyka się połączenie tych dwóch materiałów. Np. kulki są plastikowe, ale umieszcza się je w specjalnych, silikonowych „pokrowcach”. To częste rozwiązanie w przypadku progresywnych kulek gejszy, gdzie mamy możliwość dobory rozmiaru/wagi do postępów w ćwiczeniach mięśnie Kegla. Przejdźmy zatem do rozmiarów.

Waga i rozmiar

W przypadku treningu z kulkami gejszy nie zachodzi zbieżność, że powinniśmy zacząć od mniejszego rozmiaru. Właściwie jest przeciwnie. Dla większości kobiet polecane są standardowe kulki gejszy, których średnica ma około 3,5cm. To najbardziej popularny rozmiar, sprawdzający się w większości przypadków. Jednak nie zawsze. Kobiety bardziej zaawansowane w ćwiczeniach mięśni Kegla mogą trenować również z kulkami mniejszymi, których przytrzymanie w środku wymaga większej sprawności. Kulki małe zaleca się też kobietom o bardzo drobnej budowie ciała, jeśli rozmiar standardowy sprawia dyskomfort podczas noszenia.
W przypadku wagi wspomniana zbieżność już zachodzi – zaczynamy od kulek lekkich, stopniowo przechodząc do coraz cięższych. Za lekkie kulki orgazmowe przyjęło uważać się te mające 30-60g wagi, tymczasem cięższe modele mogą mieć ponad 100g. Najcięższe kulki waginalne dostępne w Erotino.pl mają 200g i są przeznaczone dla osób zaawansowanych, mających silne mięśnie dna miednicy. Często polecany jest zakup zestawów progresywnych kulek gejszy – wtedy w ramach jednego kompletu mamy ich kilka rozmiarów. Możemy więc powoli zmieniać obciążenie, wkładając kulki do specjalnych „pokrowców”.

Sposób pracy

Kulki gejszy mogą być zbudowane na trzy główne sposoby. Pierwsze, rzadko już spotykane, to kulki pełne w środku. Drugie, nazywane kulkami gejszy klasycznymi, mają wydrążenie w środku, w którym znajduje się obciążnik – zazwyczaj kuleczka. W czasie ruchu kobiety noszącej takie kulki gejszy, wytwarzają one delikatne wibracje i drgania. Pobudzają więc od środka mięśnie Kegla do pracy, działają także stymulująco na zmysły kobiety, chociaż nie w tak dużym stopniu, jak nowoczesne kulki gejszy wibrujące.
Te bowiem wyposażone są w mechanizm, który wytwarza drgania o różnej intensywności. Takie kulki waginalne mogą być już używane zarówno do symulacji, jak i do ćwiczeń mięśni Kegla.

Jak włożyć kulki gejszy?

Włożenie kulek Kegla jest stosunkowo proste. Część główną umieszczamy w waginie, a na zewnątrz zazwyczaj pozostaje specjalny ogonek, dzięki któremu można później je bezproblemowo usunąć. Część producentów kulek stosuje inne rozwiązania – np. popularne Joyballs Secret mają tylko wypustkę na palec, dzięki czemu całe chowają się w ciele kobiety.
Jeśli w czasie aplikacji kulek waginalnych napotykacie problem, wystarczy zwykle zastosować środek nawilżający. Ponieważ większość modeli jest pokryta silikonem, powinien być to lubrykant wodny (tu odpowiadamy na pytanie Czym są lubrykanty i dlaczego musicie je mieć).

Jak używać kulek Kegla?

Jak używać kulek Kegla

Ćwiczenie mięśnie dna miednicy w podstawowej wersji nie wymaga w zasadzie niczego, prócz kulek. Są one umieszczane w waginie, a następnie kobieta może wykonywać wszelkie codzienne czynności. Trening fizyczny, praca zawodowa, jazda samochodem, zakupy, spacer itd. itp. Klasyczne kulki gejszy wytwarzają wibracje podczas ruchu, jest więc on wskazany. Nowoczesne, wibrujące kulki Kegla, w tym kulki gejszy sterowane smartfonem, mogą być używane z większą swobodą, nawet podczas oglądania serialu czy czytania książki.
Kolejny krok w ćwiczeniach mięśni Kegla, to ich zaciskanie na kulkach na kilka sekund, zwalnianie, powtarzanie procedury po kilka-kilkanaście razy. Nie należy to do skomplikowanych, chociaż najbardziej zaawansowane kulki gejszy oferują specjalne wbudowane programy treningowe, o odpowiednio dobranych seriach i powtórzeniach.
Dużo bardziej problematyczna jest kwestia czasu noszenia kulek waginalnych. Na przeróżnych stronach internetowych, w tym w poradnikach sklepów z gadżetami erotycznymi, można spotkać się z maksymalnym czasem noszenie wynoszącym 4-6 godzin dziennie. Tymczasem na początku używania kulek gejszy zaleca się, by ten czas wynosił 5-10minut, natomiast wraz z postępem treningu sięgał do około pół godziny dziennie. Noszenie kulek przez kilka godzin jest nie tylko niewygodne, ale niebezpiecznie i może powodować komplikacje zdrowotne.

Podsumowanie

Trening z kulkami gejszy zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni dna miednicy i tzw. czucie głębokie. Pozwala to kobiecie – a także jej partnerowi – przeżywać większą przyjemność podczas stosunku i stymulacji waginalnej. Jednocześnie sam trening z kulkami jest bardzo prosty, może też być przyjemny, jeśli użyjecie wibrujących kulek do stymulacji.

Podobne efekty dają też inne gadżety, o których więcej we wpisie Idziesz na spacer? Zabierz ze sobą wibrujące jajeczko na pilota!

Bibliografia:

Annamarya Scaccia, How to Use Kegel (Ben Wa) Balls Like a Pro, online: https://www.healthline.com/health/how-to-use-kegel-balls, dostęp: 2021-06-22

Monika Wasilonek , Kulki gejszy – pomocny gadżet przy ćwiczeniu mięśni Kegla, online: https://www.medonet.pl/seks,kulki-gejszy—korzysci-ze-stosowania,artykul,1725315.html, dostęp: 2021-06-22