Czy ochota na seks może być zbyt duża? Jak rozpoznać wysokie libido i jak radzić sobie w sytuacjach, w których duże potrzeby seksualne utrudniają życie?

Czym jest wysokie libido?

Libido to po prostu aktywne zainteresowanie – fizyczne i emocjonalne – jakąś formą ekspresji seksualnej. Natomiast zarówno wysokie, jak i niskie libido wymykają się uniwersalnej definicji, ponieważ „normalne” libido to kwestia indywidualna. Dla jednej osoby zainteresowanie aktywnością seksualną siedem dni w tygodniu może być normalnym libido, podczas gdy dla innej norma to raz na tydzień. Indywidualne doświadczenia są więc jedyną miarą wysokiego oraz niskiego libido.

Jeżeli więc potrzeby seksualne stają się wyższe lub niższe niż nasz własny standard, mamy do czynienia z podwyższeniem lub obniżeniem libido. Gdy więc zastanawiamy się, czy zainteresowanie seksem jest zbyt duże, nasze doświadczenia i to, co wiemy na swój temat, powinny być jedynym punktem odniesienia.

Przyczyny wysokiego libido

Na poziom libido oddziałuje wiele czynników biologicznych, psychicznych i społecznych. Wśród nich są takie, które zwiększają zainteresowanie seksem, jak i takie, które mogą je zmniejszać. Kiedy możemy zaobserwować zwiększenie libido?

  • Gdy poziom hormonów płciowych – testosteronu i progesteronu – jest podwyższony. U wielu osób wiąże się to np. z wchodzeniem w nowy związek.
  • Podczas konkretnych faz cyklu menstruacyjnego – zazwyczaj jest to owulacja i/lub pierwsze dni okresu.
  • Gdy regularnie masturbujemy się lub uprawiamy seks partnerowany.
  • Gdy mamy do czynienia z konkretnymi sytuacjami – nową relacją, flirtem, uprawiamy seksting lub znajdujemy się w towarzystwie osób, które uważamy za atrakcyjne.
  • Podczas zmian pór roku – osoby wrażliwe na zmiany pogody, które odczuwają obniżenie nastroju w trakcie chłodniejszych miesięcy, przejawiają większe zainteresowanie seksem przy cieplejszej aurze.
  • W trakcie przyjmowania niektórych leków – warto zapoznać się z efektami ubocznymi opisanymi w ulotce.
  • W sytuacjach stresowych lub stanach depresyjnych – choć dla wielu osób obydwa te doświadczenia wiążą się raczej ze spadkiem libido, zdarza się, że u niektórych powodują zwiększone zainteresowanie aktywnością seksualną.
  • W kontekście znaczących zmian stylu życia, np. zmiany pracy na mniej stresującą, zmiany sposobu odżywiania się, częstszej aktywności fizycznej.

Duże potrzeby seksualne to nie powód do zmartwień

Kiedy zadajemy sobie pytanie: „Czy moje potrzeby seksualne są za wysokie?”, warto zastanowić się, skąd wzięło się przekonanie, że wysokie libido stanowi problem. Co sprawiło, że posiadanie potrzeb seksualnych i chęć podążania za nimi stały się przyczyną dyskomfortu? Czy towarzyszą im jakieś inne trudne emocje, np. zawstydzenie? A może bliska osoba negatywnie odniosła się do naszego libido i oceniła je jako zbyt duże, porównując je ze swoim?

Pamiętajmy, że jako ludzie zazwyczaj decydujemy się na seks, bo sprawia on nam przyjemność – to całkowicie zrozumiałe, że pragniemy jej więcej. Niestety, negatywne przekazy wokół tej formy bliskości i brak edukacji seksualnej często skutkują kwestionowaniem swoich potrzeb i zainteresowania seksem.

Dlatego, gdy wysokie libido i działania, które podejmujemy w związku z nim, nie są przyczyną cierpienia, najlepszym krokiem jest znalezienie sposobów na eksplorowanie seksualnej strony życia w sposób, który jest dla nas bezpieczny i daje poczucie radości oraz spełnienia.

Kiedy wysokie libido stanowi problem?

Wysokie libido może stać się problemem, gdy mamy poczucie, że zachowania, które za sobą pociąga, wymykają się spod kontroli. Są to sytuacje, w których aktywność seksualna lub jej poszukiwanie mają negatywny wpływ na inne dziedziny życia, np. pracę, relacje z przyjaciółmi, relacje romantyczne, lub są sposobem radzenia sobie z trudnościami, np. stresem, złością, lękiem, samotnością – wówczas stanowią ucieczkę od nieprzyjemnych odczuć oraz emocji.

Może zdarzać się też, że podejmujemy więcej ryzykownych zachowań niż zazwyczaj: podczas seksu nie stosujemy zabezpieczeń w postaci prezerwatyw, decydujemy się na seks w przypadkowych miejscach, w których bycie przyłapanymi może mieć poważne konsekwencje. To sygnały, że czas przyjrzeć się roli seksu w naszym życiu, zastanowić się, czy nadal przez większość czasu służy przeżywaniu przyjemności, czy może zaczął pełnić jakąś inną funkcję – służy odcięciu się od rzeczywistości, pozwala nie myśleć o trudnych przeżyciach i doświadczeniach.

Jak radzić sobie, gdy duże potrzeby seksualne są uciążliwe?

Choć częsta ochota na seks jest całkowicie normalnym zjawiskiem, może stać się źródłem problemów. Jakie kroki warto rozważyć, gdy nie radzimy sobie z dużymi potrzebami seksualnymi?

Gdy dotyczą nas

Kiedy potrzeby seksualne stają się uciążliwe, warto zacząć od namierzenia źródła tej uciążliwości. Jeśli trudności wynikają z niemożności uprawiania seksu partnerowanego, świadoma masturbacja może rozwiązać problem.

Jeżeli jednak niepokoją nas nawyki towarzyszące ekspresji seksualnej, warto rozważyć inne formy przekierowania i spożytkowania seksualnej energii. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne, odwołanie się do kreatywności, czyli innego rodzaju rękodzieła niż zazwyczaj, lub oddanie się innej zajmującej aktywności.

Kolejnym rozwiązaniem jest postawienie na spędzanie czasu z innymi ludźmi, niekoniecznie w pozycji horyzontalnej, np. wychodząc z przyjaciółmi czy zapisując się na zajęcia dodatkowe. Angażująca rozmowa nie tylko zaspokoi naturalną potrzebę więzi, ale też pozwoli miło spędzić czas.

Gdy aktywność seksualna służy odcinaniu się od nieprzyjemnych odczuć, np. wyładowaniu frustracji, konieczne będzie wypracowanie innych sposobów radzenia sobie z tymi sytuacjami. Edukacja emocjonalna, czyli rozpoznawanie i nazywanie odczuć, pozostawanie z nimi zamiast unikania, pozwalanie sobie na doświadczanie całej gamy uczuć pozwolą odzyskać przyjemność z masturbacji i seksu partnerowanego.

W przypadku, gdy powyższe działania nie rozwiązują problemu lub go zaostrzają i powodują frustrację, warto poszukać specjalistycznej pomocy w postaci konsultacji seksuologicznej lub psychologicznej.

Gdy dotyczą bliskiej osoby

Jeśli wysokie potrzeby seksualne drugiej osoby są przytłaczające lub powodują dyskomfort, to sygnał, że czas na zmianę. Różnice w libido są całkowicie normalne i nigdy nie powinny wiązać się ze zmuszaniem się do współżycia ani wzajemnym zawstydzaniem.

Bardzo ważne jest okazanie akceptacji osobie z wyższym libido, przy jednoczesnym zachowaniu seksualnej autonomii i zadbaniu o siebie. Rozwiązaniem może być zaproponowanie lub zasugerowanie innych form intymności, np. masturbacji.

W sytuacji, w której mamy poczucie, że częsty seks odciąga uwagę od problemów lub konfliktów w relacji, należy otwarcie powiedzieć o potrzebie zajęcia się trudną kwestią i rozwiązania jej – również, jeśli będzie wymagała poszukania profesjonalnej pomocy w ramach terapii par.

„Za dużo seksu” to kwestia indywidualna

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w związku, czy nie, duże potrzeby seksualne pozostają wyłącznie kwestią indywidualnych potrzeb i chęci. W sytuacji, w której zastanawiamy się, czy wysokie libido jest problemem, warto zacząć od zastanowienia się, z czego wynika to poczucie, a następnie podjąć kroki, które pozwolą nam dojść do takiej częstotliwości seksu, z którą czujemy się komfortowo. Czasem jedyną konieczną zmianą może okazać się samoakceptacja i spojrzenie na swoje potrzeby seksualne życzliwszym i wyrozumiałym okiem – bo najprawdopodobniej wszystko jest z nami w porządku.