Czym są warsztaty seksualności?

Intymność oraz seksualność to bardzo pojemne kategorie, zatem i tematyka warsztatów jest rozległa. Podczas warsztatów intymności możecie więc przygotować się do seksu analnego, nauczyć świntuszenia, zgłębić techniki seksu oralnego, masażu erotycznego, jak i poszerzyć seksualne słownictwo czy nauczyć się rozmawiać o seksie.

Z warsztatów seksualności mogą skorzystać zarówno pary, które dopiero się poznają, jak i te, które są ze sobą od lat. Najważniejsze jest więc przyjrzenie się temu, czego pragniecie doświadczać w obszarze seksualności. Być może są jakieś umiejętności, które chcecie zdobyć, albo konkretne trudności, które napotykacie w seksie? Odpowiedzenie sobie na te pytania znacznie ułatwi znalezienie odpowiednich warsztatów czy kursu.

Porozmawiajcie zatem o swoich potrzebach. Przypomnijcie sobie rozmowy, w których pojawiał się wątek intymności. Być może już od jakiegoś czasu ekscytuje Was sztuka krępowania ciała lub kusi seks tantryczny? A może chcecie lepiej komunikować się zarówno w łóżku, jak i poza nim? Nie wiecie, od czego zacząć korzystanie z gadżetów erotycznych w sypialni? Z pewnością znajdziecie warsztaty dla siebie!

Zanim zapiszecie się na warsztaty dla par

Zapisanie się na pierwsze warsztaty intymności bywa nie lada wyzwaniem. Przed kupnem biletów na konkretne wydarzenie zróbcie research. Upewnijcie się, że tematyka warsztatów odpowiada Waszym zainteresowaniom i potrzebom – dokładnie przeczytajcie opis, a w razie potrzeby zadajcie dodatkowe pytania organizatorom. Sprawdźcie też, kto odpowiada za prowadzenie warsztatów – czy jest to osoba, która wzbudza zaufanie i ma doświadczenie oraz wiedzę w danym obszarze?

Warsztaty mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub wirtualnej, trwać kilka godzin lub obejmować program rozłożony na klika dni, a nawet tygodni. Zastanówcie się więc, na co możecie sobie aktualnie pozwolić. Dla niektórych par warsztaty intymności bywają fantastycznym elementem weekendu spędzonego poza miastem, podczas gdy inne wolą uczestniczyć w nich online, siedząc na własnej kanapie w salonie.

Warsztaty intymności to nie terapia par

Warto pamiętać, że choć warsztaty intymności mogą oddziaływać terapeutycznie na relację, nie są terapią par. Terapia to proces ukierunkowany na konkretny, wspólnie ustalony przez parę cel, który uruchamia zarówno zasoby klientów, jak i osoby prowadzącej terapię, aby ten cel zrealizować. Proces terapeutyczny na bieżąco dostosowywany jest do potrzeb danej relacji, odbywa się regularnie i zazwyczaj trwa wiele tygodni.

Warsztaty seksualności i prowadzone podczas nich ćwiczenia oraz dyskusje zazwyczaj oscylują wokół wybranego tematu i odpowiadają na konkretne potrzeby lub trudności, z którymi najczęściej zmagają się pary. Udział w warsztatach pomaga przyjrzeć się obszarom relacji, a także zdobyć nowe umiejętności i narzędzia, które następnie wykorzystuje się w domu.

Ważnym elementem warsztatów jest też obecność grupy – choć początkowo aktywności czy rozmowy w grupie mogą wydawać się krępujące, wiele par odczuwa ulgę, odkrywając, że jest więcej osób, które potrzebują poszerzyć swoją wiedzę czy doświadczają podobnych trudności. Nawet gdy decydujecie się na ciche uczestnictwo, słuchanie innych bywa niezwykle wzbogacającym doświadczeniem.

Warsztaty seksualności – jak zachęcić drugą osobę?

Wzięcie udziału w warsztatach seksualności dla par musi być wspólną decyzją. Praca z kimś, kto został na sesję zaciągnięty niemalże siłą, nie jest przyjemnością ani dla dla osoby partnerującej, ani dla grupy, ani dla osoby prowadzącej.

Co zatem pomaga zainspirować drugą osobę do wzięcia udziału w warsztatach intymności? Przede wszystkim propozycja bazująca na obfitości, a nie deficytach. Na czym polega? Przede wszystkim na zakomunikowaniu, co już teraz we wspólnym życiu seksualnym uważamy za cenne i przedstawieniu warsztatów jako okazji do ulepszenia tego, co już postrzegamy jako dobre.

Gdy skupiamy się na deficytach, czyli tym, co nie działa, osoby, które nie czują się pewnie w seksie, mogą odebrać propozycję jako coś zagrażającego, a warsztat – w szczególności stacjonarny – jako przestrzeń, w której zostaną ośmieszone.

Warsztaty, których tematyka odpowiada obydwu stronom, mogą być fantastyczną przygodą, która pozytywnie wpłynie na życie erotyczne pary.

Warsztaty dla par godne polecenia

1. Warsztaty Instytutu Pozytywnej Seksualności

Warszawski Instytut Pozytywnej Seksualności regularnie organizuje warsztaty o różnorodnej tematyce. Współpracujące z IPS osoby prowadzą m.in. sesje dotyczące komunikowania się w relacji, gadżetów erotycznych czy praktyczne zajęcia erotycznych zapasów. Od czasu do czasu można też zapisać się na warsztaty Shibari – sztuki krępowania ciała linami – oraz podstaw kinku.

2. Warsztaty Przytul Mnie Mocno

Prowadzone w Poznaniu weekendowe warsztaty Przytul Mnie Mocno bazują na metodzie Hold Me Tight®, która wielu parom pomogła uzdrowić relację. Pogłębianie intymności odbywa się poprzez ćwiczenia i rozmowy, pozwalające lepiej zrozumieć przywiązanie, poznać emocje, a także ulepszyć życie seksualne.

3. Warsztaty Tantralove

Pary zainteresowane zgłębianiem seksu tantrycznego oraz duchowego wymiaru seksualności mogą skorzystać z warsztatów prowadzonych przez Tantralove. Sesje to okazja do poznania zagadnienia energii seksualnej, medytacji oraz tantrycznej pracy z ciałem, a także nauki komunikacji oraz wyznaczania zdrowych granic.

Warsztaty seksualności we dwójkę

Warsztaty seksualności we dwójkę

Nie wszystkie pary chcą czy mają możliwość uczestniczyć w warsztatach grupowych. Z myślą o nich powstały narzędzia, które ułatwiają pracę nad intymnością w relacji, bez konieczności wychodzenia z domu.

1. Poradnik Warsztaty intymności dla par

Warsztaty Intymności dla par to poradnik autorstwa Agnieszki Szeżyńskiej, który prowadzi parę przez techniki komunikowania się oraz słuchania, a także pomaga odkrywać potrzeby, granice i fantazje osób zaangażowanych w relację. Zaproponowane w książce ćwiczenia pomagają zarówno w zrozumieniu samych siebie, jak i siebie nawzajem, oraz tworzeniu życia seksualnego, które zaspokaja każdą ze stron.

2. Karty Zbliżenia

Zbliżenia to zestaw 130 kart stworzonych przez Marlenę Jaszczak i Martę Oracz, zawierających pytania, zadania oraz inspiracje, które pomagają komunikować się w relacji. Gra pomaga parom poznać się lepiej, zaktualizować lub uzupełnić wiedzę na temat bliskiej osoby oraz po prostu dobrze się bawić, prowadząc rozmowy, które nie zawsze przychodzą łatwo.

3. Gra Jupitajnia SEKS

Jupitajnia SEKS jest rozwojową grą karcianą dla par, stworzoną przez Agatę Pierzchałę oraz Joannę Niedzielę. Korzystanie z kart polega na odpowiadaniu na pytania dotyczące seksu w relacji oraz zdobywanie punktów, które następnie wymienia się na nagrody. Gra zawiera pytania, które rzadko pojawiają się w codziennych rozmowach, a mogą okazać się niezwykle ważne dla seksualnej ekspresji.

Wspólna przygoda

Warsztaty intymności są świetną inwestycją w seksualny dobrostan pary. Udział w nich to nie tylko okazja do zdobycia konkretnych umiejętności czy poznania nowych technik seksualnych, ale też sposób na wspólne zrobienie czegoś ekscytującego, co może zadziałać niezwykle odświeżająco na relację, a tym samym pozytywnie wpłynąć na jakość życia erotycznego. Nawet po pierwszej sesji!