Na początku jest wspaniale: miłe wiadomości na dzień dobry, niespodzianki, wycieczki, pieszczotliwe słówka, żarty, wspólne plany. Z pewnością to przeżyłaś/eś raz bądź więcej razy. Niestety zdarza się, że później już tak różowo nie jest. Ludzie przestają się o siebie starać, nudzą się ze sobą i sobą, a czasami szukają też pocieszenia w ramionach innej osoby. Wiele osób analizuje, dlaczego tak się dzieje. Przyczyn może być wiele. Możliwe, że któraś z sytuacji, które przedstawię, dotyczy właśnie Ciebie.

Życie to nie bajka…

Od najmłodszych lat jesteśmy uczeni, że związek powinien być idealny, a celem życiowym kobiety, jak i mężczyzny, powinno być znalezienie odpowiedniego partnera. Żeby dostrzec ten wzorzec, wystarczy przeanalizować bajki, które dają złudny obraz związku. Głównym wątkiem w nich jest poszukiwanie bogatego księcia, który posiada karocę, pałac. W rzeczywistości niestety bywa podobnie. Tylko zamiast pałacu jest willa, a zamiast konia zwierzęcia, są konie mechaniczne w aucie. Oczywiście w tych pięknych historiach nie ma miejsca na namiętność, która jest ważna w prawdziwym życiu. Osoba kierująca się zasadami wykreowanymi przez bajki będzie miała trudniej, aby znaleźć dla siebie satysfakcjonujący związek. Za każdym razem może się pojawić u niej rozczarowanie, frustracja, że ukochana/y nie spełnia nierealnych oczekiwań. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do specjalisty. Tutaj nie ma magicznego rozwiązania, dzięki któremu człowiek od tak bez pomocy zmieni swoje nastawienie.

Związek budowany na kłamstwie

W momencie, gdy decydujemy się na relację z kimś, mówimy o swoich priorytetach, marzeniach, zainteresowaniach. Niestety często ludzie kłamią na temat swoich potrzeb, aby przypodobać się komuś innemu. Po co to robią? Liczą, że partner/ka zmieni zdanie na dany temat? Jeżeli właśnie jesteś w takiej sytuacji, to nie łudź się za bardzo, że ktoś od tak porzuci swoje przekonania tym bardziej, gdy one dotyczą np. ślubu, wspólnego mieszkania, czy posiadania dzieci. Opowiem Ci pewną historię: pewna para świetnie się ze sobą dogadywała, miała wspólne plany i zainteresowania. Jednakże on chciał mieć rodzinę, a ona nie. Rozpoczęło się granie na czas przez obie ze stron. Jak myślisz, jak to się skończyło? Oboje zaczęli tracić sobą zainteresowanie. Myśli, czy mu się zmieni, czy nie zaprzątały głowę codziennie i niszczyły relację. Aż w końcu doszło do zerwania. Pojawiło się rozczarowanie i zawód. Wspólne cele w życiu to podstawa, aby związek miał przetrwać.

Stres, praca, kariera, a związek

Bardzo dużo pracujesz, jesteś zmęczona/y, jeszcze uczysz się po pracy, to może się przekładać na satysfakcję w związku, ale nie musi. Jeżeli całymi dniami pracujesz i nie zwracasz uwagi na partnera/kę, to nie bądź zdziwiona/y, że przestaje się angażować, skoro z twojej strony tego nie otrzymuje. W takim przypadku rozwiązanie jest dość proste – jeśli masz cały tydzień zajęty, to znajdź czas dla was w weekend, gdy wyjeżdżasz na 2 tygodnie lub więcej, to przyjedź i spędźcie razem tydzień. Możesz też dzwonić, pisać, rozmawiać przez komunikatory. W obecnych czasach nie brakuje.
Z drugiej strony natomiast, gdy to twoja druga połówka jest zapracowana, ambitna, chce spełniać marzenia, to masz dwa wyjścia. Zrozumieć, wspierać, zaakceptować lub znaleźć sobie kogoś, kto będzie mieć więcej czasu. Obrażanie się, obwinianie, obarczanie nic tutaj nie pomoże. Bez wzajemnej akceptacji ludzie przestają się o siebie starać, więc jedynym racjonalnym wyjściem jest rozstanie.

Jesteśmy już w związku, więc nie muszę się starać

Jesteśmy już w związku, więc nie muszę się starać

Takie podejście moim zdaniem jest najgorsze. Najpierw osoba przyzwyczaja Cię do miłych chwil, okazuje uwagę, a raptem przestaje to robić. Prowizorycznie stworzone bezpieczeństwo przestaje istnieć i zakochana osoba zaczyna się gubić, czy aby na pewno mnie kocha, a może już się nie podobam, dlaczego tak się stało? Pojawia się smutek, uczucie odtrącenia, zwątpienia w przyszłość relacji. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Oczywiście, że tak! Na początek warto ze sobą szczerze porozmawiać, opowiedzieć o swoich uczuciach oraz oczekiwaniach. Warto też zapisać się na terapię dla part. Specjalista spojrzy na sprawę obiektywnie.

Nudaaa

Wkradnięcie się nudy do związku uważam, że jest to jedna z najpopularniejszych sytuacji. Żeby temu zapobiec, można na zmianę proponować sposób na spędzanie wolnego czasu. Nie zamykać się na pomysły partnera coś w stylu ”a bo mi się nie chce”, ”to nie dla mnie”, ”nie chce mi się”. Tylko próbować, przeżywać przygody i cieszyć się z życia razem.

Podsumowanie

Przyczyn, dlaczego ludzie się przestają się o siebie starać, może być wiele: stres, praca, wpływ mediów, wpływ znajomych, otoczenia, nawyki, wpojone wzorce. Czasami udaje się relację odbudować, a czasami nie. Zależy to już od partnerów. Mimo wszystko znając najpopularniejsze sytuacje, w których ludzie oddalają się od siebie, można tego uniknąć. Ponadto widzisz w swoim związku wymienione przeze mnie zachowania? W takim razie działaj, zanim będzie za późno.